Świat

China dream

Państwo Środka dąży do bycia światową potęgą gospodarczą

Pekin, parada zwycięstwa z okazji 70. rocznicy triumfu nad Japonią. Pekin, parada zwycięstwa z okazji 70. rocznicy triumfu nad Japonią. Damir Sagolj/Reuters / Forum
Chińska wersja american dream tym się różni od oryginału, że marzenie ma być jedno dla wszystkich. Wszyscy razem mamy być najlepsi.
„Amerykańskie marzenia w Chinach” – filmowa ilustracja chińskiej pogoni za szczęściem.materiały prasowe „Amerykańskie marzenia w Chinach” – filmowa ilustracja chińskiej pogoni za szczęściem.

Po Moskwie także Pekin w zeszłym tygodniu pokazał urbi et orbi paradę zwycięstwa. 70. rocznica chińskiego triumfu nad Japonią miała być ilustracją zarówno nowej chińskiej doktryny wojennej, jak i Chińskiego Marzenia, ogłoszonego przez nowego przywódcę, Xi Jinpinga. Odpowiedzi na pytanie, jakie są dziś Chiny, wypada zatem szukać nie tyle na zdjęciach z parady na placu Niebiańskiego Spokoju, ile w chińskich debatach o sobie i świecie. I właśnie w chińskich aspiracjach.

Dzień Zwycięstwa w Pekinie to część antyjapońskiej kampanii, która od trzech lat towarzyszy sporowi o wyspy na Morzu Południowochińskim.

Polityka 37.2015 (3026) z dnia 08.09.2015; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "China dream"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jedni śpiewali – drudzy donosili

Jak powiedział pewien przyjaciel poety, „Mamy przed sobą dwa oblicza tej samej Rosji, jedno tworzy i śpiewa, drugie buduje i donosi”.

Daniel Passent
19.01.2021