Świat

Mały generał o krok od tronu

Saudyjski książę Mohammed idzie po władzę

Mohammed bin Salman zaczął swoje rządy od wojny w Jemenie. Mohammed bin Salman zaczął swoje rządy od wojny w Jemenie. Saudi Press Agency/Handout/EPA / PAP
Kiedy następca następcy saudyjskiego tronu ma 30 lat, musi to budzić sensację. W państwie rządzonym przez starców ten młodzian poczyna sobie bardzo śmiało.
Książę Mohammed u prezydenta Putina. Czerwiec 2005 r.Służba Prasowa Prezydenta Rosji/Wikipedia Książę Mohammed u prezydenta Putina. Czerwiec 2005 r.

Podczas pierwszych czterech miesięcy piastowania swych nowych funkcji młody książę spotkał się z prezydentami Obamą i Putinem, Hollande’em i al-Sisim. Znalazł czas, by pokierować wojną w Jemenie i polityką naftową państwa. Ukrócił przynajmniej jedną pałacową intrygę, nawiązał rozmowy z zagranicznym wrogiem dworu i rozkręcił na Facebooku kampanię autopromocji adresowaną do saudyjskiej młodzieży – 60 proc. ludności państwa ma mniej niż 21 lat – za której reprezentanta się uważa.

Polityka 39.2015 (3028) z dnia 22.09.2015; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Mały generał o krok od tronu"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021