Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Zmiana klimatu

Węgry odgrodzone od uchodźców płotem i drutem kolczastym

Twitter
Spektakularne odrzucenie politycznej poprawności i traktowanie fali migrantów jak agresorów jest manewrem wybitnie niebezpiecznym.

Węgry rozwiązały problem napływu nowych migrantów. Skończyły budowę, ogłosił premier Viktor Orbán, płotów na granicach z Serbią i Chorwacją. Kolejnych przybyszów odpychają od swojej granicy nie tylko barierą z drutu kolczastego, ale także gazem łzawiącym i armatkami wodnymi.

Orbán jako pierwszy w Europie sięga po tak drastyczne kroki. Mówi wprost o zamieszkach na jednym z przejść granicznych jako o zorganizowanej napaści na Węgry. Wspomina o terrorystach.

Teraz uchodźcy i imigranci zarobkowi skierowali się do Chorwacji, która stara się zrobić to samo co Węgry. Wobec wezbranej fali i deklarowanego załamania się państwowego systemu opieki Chorwacja zamknęła granicę z Serbią i najchętniej przekazałaby imigrantów Węgrom albo Słoweńcom.

Nic dziwnego, że skuteczny premier Węgier staje się idolem tej części Europy, która nie daje się nabrać na płacz kobiet i dzieci. Nie damy się złapać na litość – to także sens środowego przemówienia Jarosława Kaczyńskiego. Lider PiS przestrzega też, by nie ulegać Niemcom, chcącym szantażem narzucić nam przyjmowanie imigrantów.

Spektakularne odrzucenie politycznej poprawności i traktowanie fali migrantów jak agresorów jest manewrem wybitnie niebezpiecznym. Owszem, przysparza poparcia wystraszonych islamizacją. Czyżby przekonanych, że kultura polska, węgierska czy chrześcijańska w ogóle jest tak wątła i nieatrakcyjna, że załamie się pod naporem wzorów niesionych z obecną wędrówką ludów?

Straszenie, że idący na Europę uchodźcy zmuszą Unię do akceptacji szariatu, otwiera drogę ku – to eufemizm – negatywnym emocjom. Z opowieści Orbána i Kaczyńskiego wynika bowiem, że Syryjczycy, Afgańczycy, Irakijczycy, Erytrejczycy, Somalijczycy nie są już bliźnimi w pilnej potrzebie, ale bandą dybiących na zasiłki, muskularnych cwaniaków chowających się za kobietami i dziećmi. Bandą, którą trzeba zatrzymać i zmusić do powrotu do domu. Nic tu po nich.

Ziarno obrazu imigranta-cwaniaka właśnie zostało zasiane.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną