„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Unia większości

Coraz trudniej o jednomyślność w UE

Ubiegłotygodniowa decyzja Rady Unii Europejskiej w sprawie rozdzielenia migrantów między kraje członkowskie UE może mieć historyczne znaczenie.

Pierwszy raz wykorzystano bowiem zasadę kwalifikowanej większości, która pozwala na podejmowanie decyzji nawet przy sprzeciwie kilku państw Unii. I to w tak ważnej sprawie jak migracja. Inne rozwiązanie byłoby zapewne niesprawiedliwe wobec Włoch i Grecji, do których najpierw docierają migranci. Ale na poziomie polityki krajowej to może zapowiadać poważne kłopoty.

W przegłosowanych państwach, (Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia), które znalazły się dziś w mniejszości, to nie rządy narodowe narzuciły swoim społeczeństwom to niepopularne rozwiązanie (przyjęcie uchodźców), ale zrobiły to obce rządy obcym społeczeństwom.

Polityka 40.2015 (3029) z dnia 29.09.2015; Komentarze; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Unia większości"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021