Świat

Dzielenie niepodzielnych

Turcja: koniec jednego narodu

Prezydent Recep Tayyip Erdogan całuje turecką flagę. Prezydent Recep Tayyip Erdogan całuje turecką flagę. Umit Bektas/Reuters / Forum
Najważniejsze pytanie przed niedzielnymi wyborami w Turcji nie brzmi: kto je wygra?, ale czy sami Turcy jeszcze w ogóle istnieją?
Ten ankarski dworzec, który symbolicznie łączy turecką stolicę z Europą, 10 października był świadkiem najkrwawszego zamachu w historii kraju.Fah 112778/Wikipedia Ten ankarski dworzec, który symbolicznie łączy turecką stolicę z Europą, 10 października był świadkiem najkrwawszego zamachu w historii kraju.

Główny dworzec kolejowy w Ankarze to perełka art déco, choć dziś oszpecona reklamami. W 1937 r., gdy powstał, był znakiem Europy pośrodku anatolijskiej pustyni, symbolem szalonej modernizacji pierwszych dziesięcioleci nowej republiki. Brytyjski historyk Stanford J. Shaw nazywa ankarski dworzec „stemplem zachodniej cywilizacji na barbarzyńskim ciele Azji”.

Dziś „stempel” jest najbardziej zatłoczonym dworcem w Turcji – odchodzi z niego dziennie ponad 180 składów.

Polityka 44.2015 (3033) z dnia 27.10.2015; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzielenie niepodzielnych"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021