„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Pod Dobrym Aniołem

Słowacja: prezydent Kiska rzecznikiem solidarnego podejścia do uchodźców

Prezydent Andrej Kiska z Asmą Sidiki, uciekinierką z Afganistanu Prezydent Andrej Kiska z Asmą Sidiki, uciekinierką z Afganistanu Martin Mikula/CTK / PAP
Nie ma na Słowacji dwóch tak różnych postaci jak rówieśnicy: prezydent Kiska oraz premier Fico. I całe szczęście.
Kiska jest jak powiew świeżego powietrza w dawno niewietrzonym mieszkaniu.Jeroen Komen/Wikipedia Kiska jest jak powiew świeżego powietrza w dawno niewietrzonym mieszkaniu.

We wsi Gabčíkovo, niedaleko granicy z Węgrami, miał powstać obóz tymczasowy dla 500 uchodźców z Bliskiego Wschodu. Przeciwne planom rządu lokalne władze zorganizowały referendum i… 96,7 proc. mieszkańców zagłosowało przeciw. Zaskoczenia nie było. Według badania Eurobarometru z października tylko 19 proc. Słowaków uważa, że gospodarka ich kraju potrzebuje imigrantów – to najniższy wynik w całej Unii. Dla porównania w Szwecji i Niemczech pozytywnie opowiedziało odpowiednio 77 i 72 proc.

Polityka 46.2015 (3035) z dnia 08.11.2015; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Pod Dobrym Aniołem"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021