Świat

Piątkowa noc 13 listopada staje się francuskim 11 września

Tuż po zamachach na ulicach Paryża panował chaos. Tuż po zamachach na ulicach Paryża panował chaos. Twitter
Każda próba osłabienia europejskiej solidarności będzie kolejnym celnym strzałem ze strony zamachowców w Paryżu.

Zamachowcy wzięli zakładników, strzelali z długiej broni, jeden z nich przeprowadził prawdopodobnie bombowy atak samobójczy w pobliżu stadionu narodowego podczas meczu piłki nożnej Francja-Niemcy. Pierwsze doniesienia wskazywały, że liczba ofiar, zwłaszcza w klubie muzycznym Bataclan, będzie tak duża, że doszło do największego rozlewu krwi na terytorium Republiki od zakończenia II wojny światowej. Prezydent François Hollande zamknął granice i ogłosił pierwszy od 1945 r. stan wyjątkowy dla całego kraju. I jak podczas bitwy nad Marną w 1914 r. taksówki wożą paryżan bez opłat.

Styl paryskich ataków przypomina te przeprowadzone m.in. w Bombaju w 2008 r. i operacje kaukaskich terrorystów w Moskwie. A takiej ofensywy, kilku skoordynowanych, jednoczesnych uderzeń, nie planuje się szybko. Trzeba znaleźć ludzi, zorganizować broń, rozpoznać teren, wydać rozkaz. Specjaliści od terroryzmu niemal odruchowo typują muzułmańskich fundamentalistów, mszczących się za zaangażowanie francuskiej armii w walkę z Państwem Islamskim w Syrii i Iraku.

M.in. z tego powodu wywiad utrzymywał wysoki stan gotowości, traktując zagrożenie tym poważniej, że od strzelaniny w redakcji Charlie Hebdo minęło dopiero 10 miesięcy. W całej Europie alert podniosła też niedawna katastrofa rosyjskiego samolotu na Synaju, możliwe, że wysadzonego przez terrorystów powiązanych z Państwem Islamskim.

To uderzenie nie tylko we Francję. Za dwa tygodnie w Paryżu ma się odbyć COP21, kluczowy dla świata szczyt klimatyczny. Podpisane właśnie nad Sekwaną nowego porozumienia o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych będzie wspaniałym gestem solidarności z zaatakowanym miastem. Gdyby jednak sytuacji nie udało się opanować, szczyt będzie przełożony albo przeniesiony w inne miejsce.

Ataki godzą również w bardzo czuły dziś punkt Unii Europejskiej. Jakże wiarygodnie w najbliższych dniach zabrzmią politycy i działacze społeczni ostrzegający np. przed islamizacją Europy. Zobaczcie, co już się dzieje w Paryżu, za chwilę może być tak u nas, czas zrobić porządek, znów stać się przedmurzem, pokazać obcym ich miejsce. Jeśli politycy użyją podobnych chwytów, znów podkręcą antyislamską, antyuchodźczą i antyimigrancką histerię.

I o to też chodzi paryskim zamachowcom – każda próba osłabienia europejskiej solidarności będzie ich kolejnym celnym strzałem.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Rozmowa z lesbijkami, szczęśliwymi małżonkami

Gdy słyszę, że ktoś krzyczy za mną lesba, wzruszam ramionami i idę dalej. A nawet gdybym miała zareagować, powiedziałabym: tak, lesba, i co z tego? – rozmowa z Małgorzatą Rawińską i Ewą Tomaszewicz.

Joanna Cieśla
12.06.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną