Świat

Dymy nad Indonezją

Płoną wyspy Archipelagu Malajskiego

Akcja gaśnicza na południowej Sumatrze. W całym kraju uczestniczyło w niej kilkadziesiąt tysięcy strażaków i żołnierzy. Akcja gaśnicza na południowej Sumatrze. W całym kraju uczestniczyło w niej kilkadziesiąt tysięcy strażaków i żołnierzy. Abdul Qodir / AFP
Pożary w Indonezji są największą katastrofą ekologiczną XXI w. Wznieca je chciwość, podsyca układ i podtrzymuje zwykły bałagan.
Helikopter gaśniczy nad zachodnim Borneo. W trudno dostępnych miejscach z ogniem najlepiej walczyć z powietrza.Yohanes Kurnia Irawan/EAST NEWS Helikopter gaśniczy nad zachodnim Borneo. W trudno dostępnych miejscach z ogniem najlepiej walczyć z powietrza.

Gdy dzikie zwierzę dostaje imię, to wskazówka, że jest z nim źle. Oznacza to, że jego gatunek został doprowadzony na skraj wymarcia albo że zwierzak znalazł się za kratami jakiejś placówki, np. w ogrodzie zoologicznym; albo – co zdarza się wyjątkowo – że szuka schronienia wśród ludzi. Tak jak orangutanica Mama Anti, która uciekła z dżungli do pewnej wsi na Borneo.

Na powitanie wystraszeni miejscowi wzięli leśnego człowieka (w języku malajskim orang hutan to właśnie leśny człowiek) na powróz i spróbowali ukamienować.

Polityka 47.2015 (3036) z dnia 17.11.2015; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Dymy nad Indonezją"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021