Świat

Romowie najmniej akceptowani w Europie Zachodniej

Po ostatnich zamachach terrorystycznych w Europie Zachodniej nieufność wobec muzułmanów wzrosła tylko nieznacznie, za to wciąż najgorzej oceniani są Romowie.
.MagneG/Flickr CC by 2.0.

Badanie YouGov, jednym z najbardziej wiarygodnych europejskich ośrodków badania opinii publicznej, przeprowadzono w siedmiu państwach: Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Francji oraz w Niemczech. 

Przepytano łącznie ponad 7 tys. osób. Wszystkim zadano jedno pytanie: „Czy twoja opinia o wymienionych mniejszościach jest pozytywna czy negatywna?”. Do wyboru było sześć możliwości: „bardzo pozytywna”,„względnie pozytywna”, „ani pozytywna ani negatywna”, „względnie negatywna”, „bardzo negatywna”, „nie wiem”.

Pytano o zdanie na temat Romów, muzułmanów, Żydów, czarnoskórych, chrześcijan, młodych i starych oraz mniejszości seksualnych.

Romów/Cyganów i muzułmanów – to ich północni Europejczycy najbardziej nie akceptują. Te dwie mniejszości są źle widziane zwłaszcza przez Duńczyków (72 proc. negatywnych odpowiedzi), którzy, razem z Finami, należą też do najbardziej sceptycznych wobec swoich mniejszości. 

Finowie (być może ze względu na jednolitość etniczną społeczeństwa: odsetek obcokrajowców w Finlandii sięga 2,5 proc. i należy do najniższych w Unii Europejskiej) mają największy problem z Romami i muzułmanami oraz wyjątkową, w porównaniu do pozostałych krajów, niechęć wobec czarnoskórych (20 proc. negatywnych opinii) i osób homoseksualnych (15 proc.).

Najbardziej tolerancyjni są zaś Niemcy: mają najlepszą w Europie Zachodniej opinię o właściwie wszystkich, mniejszościach (m.in. prawie najniższą nietolerancję wobec Żydów: 9 proc.). Najbardziej nie tolerują Romów – według badacza uprzedzeń Wolfganga Benza, to dlatego, że 80 proc. Niemców kojarzy Romów z wyłudzaniem świadczeń społecznych, a 78 proc. z przestępczością. 14 procent opowiada się nawet za „umieszczeniem Romów w specjalnych kwaterach”.

Z sondażu YouGov wynika także, że 40 proc. Francuzów negatywnie ocenia muzułmanów (wzrosła o 5 proc. po zamachu na Charlie Hebdo w którym zginęło 129 osób), a tylko 17 proc. ma o nich pozytywne zdanie. 

Najmniej negatywnych opinii, we wszystkich badanych państwach, przypisywano natomiast Żydom (średnio 10 proc.) oraz społeczności LGBT (średnia: 12,5 proc.).

.Statista/mat. pr..

 

Deklaratywność opinii przekłada się bezpośrednio na jakość życia najbardziej dyskryminowanych mniejszości. Według European Union Minorities and Discrimination Survey średnio aż 38 proc. Romów, którzy szukają pracy, spotkało się z dyskryminacją przynajmniej raz w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy. 

Zdaniem działaczy Amnesty International, szczególnie Romowie w wielu krajach Europy, są wciąż zagrożeni bezpośrednimi atakami. „To całkowicie nie do zaakceptowania, że w niektórych zakątkach Europy Romowie muszą żyć w ciągłym strachu przed brutalnymi atakami lub zamachami” – mówiła sekretarz generalna niemieckiego oddziału AI Selmin Caliskan.

Opinie Polaków o Romach nie odstają od europejskiej średniej. 75 proc. badanych przez CBOS uważa, że problemy Romów zniknęłyby, gdyby zaczęli pracować, a 42 proc., że skłonność do popełniania przestępstw leży w ich naturze. 

Według różnych szacunków w Europie żyje od 10 do 12 milionów Romów – to obecnie największa mniejszość etniczna na naszym kontynencie. Cztery miliony Romów żyje głównie w czterech krajach: Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii i w Bułgarii.

*

Wyniki badania są dostępne tutaj

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

W kosmos tanie latanie

Prywatni przedsiębiorcy próbują opuścić Ziemię jak najmniejszym kosztem. Reszta ludzkości też może się załapać.

Jędrzej Winiecki
25.11.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną