Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM
Świat po raz kolejny oszalał na punkcie „Gwiezdnych Wojen”. W czym tkwi ten trwający już 40 lat fenomen popkultury?
Okładka najnowszego numeru FORUM
Polityka

Okładka najnowszego numeru FORUM

Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM
Tadeusz Późniak/Polityka

Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM

Drodzy Czytelnicy!

Już za kilka dni największe filmowe wydarzenie roku – premiera najnowszej części „Gwiezdnych Wojen”. Świat po raz kolejny oszalał na punkcie kosmicznej sagi, a my zastanawiamy się nad tym trwającym już blisko 40 lat fenomenem popkultury. Zwłaszcza że to nie koniec. Twórcy Star Wars raz jeszcze przeliczą krociowe zyski i wrócą do pracy nad kolejnym epizodem. Moc – i forsa – zawsze będą z nimi.

Tymczasem w Paryżu wielcy tego świata znów debatują nad klimatem. Wszyscy wiedzą, że świat stoi na krawędzi katastrofy – i jak zawsze narodowe egoizmy nie pozwalają przyjąć kompromisu, który naprawdę zatrzymałby globalne ocieplenie. My zaś zabieramy Państwa na wyprawę w deltę Mekongu oraz na Wyspy Marshalla – dwa jakże odległe miejsca na Ziemi, gdzie tu i teraz widać, do czego prowadzą zmiany klimatyczne.

Świat dowiedział się o niej, gdy cudem uniknęła śmierci z rąk islamistów. Malala, ikona praw kobiet, niedawno ukończyła 18 lat i właśnie wkracza w dorosłość. Jakie ma plany, Jakie marzenia – przeczytacie w nowym FORUM. Podobnie jak o innej młodej kobiecie, która sporo ryzykuje, odważnie stając w obronie praw człowieka. Oto Anastasia Lin, miss Kanady, przed którą drżą chińskie władze.

W dzisiejszych czasach gorączka złota kojarzy się już głównie z przygodowymi książkami dla młodzieży. Niesłusznie – w andyjskim miasteczku La Rinconada dziesiątki tysięcy ludzi ryzykują życie, by wyrwać Andom choć odrobinę złotego kruszcu.

Co mają lwy do polityki? Pozornie niewiele – ale nie na Krymie. Od czasu, gdy „nieznani sprawcy” po stronie ukraińskiej odcięli dostawy prądu na półwysep, zwierzęta w zoo w Symferopolu cierpią zimno, a personel ogrodu robi wszystko, by pomimo chłodów utrzymać przy życiu drapieżne koty.

W nowym FORUM znajdziecie Państwo także arcyciekawą opowieść o birmańskich wróżbitach, relację z tradycyjnych tureckich zapasów oraz opowieść o Wyspie Książęcej – rajskim zakątku u wybrzeży Afryki.

Miłośnikom historii polecam tekst o generale MacArthurze, wojskowym gubernatorze Japonii, który odebrał boskość cesarzowi – by sam stać się bogiem.

Serdecznie zapraszam do lektury!

Paweł Moskalewicz
Redaktor naczelny

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną