Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Szef Rady Europy pisze do Andrzeja Dudy w sprawie ustawy medialnej

Facebook
Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland wyraża zaniepokojenie przyjęciem tzw. małej ustawy medialnej i proponuje dialog z ekspertami RE ds. wolności mediów, zanim prezydent podpisze tę ustawę.

„Rada Europy z dużą uwagą śledzi najnowsze reformy legislacyjne przedsięwzięte przez polskie władze. Piszę do Pana dzisiaj, aby wyrazić moje szczególne zaniepokojenie w związku z nową ustawą o publicznych nadawcach medialnych przyjętą przez Sejm i w związku z wpływem, jaki może ona mieć na integralność i niezależność mediów publicznych, jako żywotne warunki prawdziwej demokracji” – pisze w liście do polskiego prezydenta Thorbjoern Jagland.

Szef Rady Europy wylicza, że już cztery organizacje dziennikarskie – Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy, Europejska Federacja Dziennikarzy i Komitet Ochrony Dziennikarzy – interweniowały w Radzie Europy w sprawie nowej ustawy o mediach publicznych w Polsce.

„Na tej podstawie chciałbym zaprosić Pana do rozpoczęcia dialogu z naszymi ekspertami ds. wolności mediów zagwarantowanej w art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, tak by miał Pan najlepszą możliwą podstawę do swoich rozważań przed podpisaniem tej nowej ustawy” – podkreślił Jagland.

Wcześniej do prezydenta Andrzeja Dudy apelował – o niepodpisywanie tzw. ustawy medialnej oraz działał na rzecz zachowania niezależności przez media publiczne w Polsce – komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muiżnieks.

Prezydent się zastanawia

Przyjęty przez Sejm 30 grudnia i dzień później przez Senat projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia z chwilą wejścia w życie zmian, ponadto zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa „do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych”.

Ustawa nie ma okresu przejściowego (vacatio legis) i jeśli Andrzej Duda zdecyduje się ją podpisać, wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną