Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Trefny Towar

Jak szwedzcy kryminaliści wracają do społeczeństwa

Lennart długo nie mógł znaleźć pracy, choć jako jeden z nielicznych w Trefnym Towarze ma konkretny fach w ręku: – Zajmuję się techniką: komputery, zegarki, lampy. Ludzie dają nam jakiś zepsuty szmelc, a ja z niego cacuszko robię! Lennart długo nie mógł znaleźć pracy, choć jako jeden z nielicznych w Trefnym Towarze ma konkretny fach w ręku: – Zajmuję się techniką: komputery, zegarki, lampy. Ludzie dają nam jakiś zepsuty szmelc, a ja z niego cacuszko robię! Monika Bereżecka
Przez kilkadziesiąt lat na zmianę kradł, ćpał i odsiadywał wyroki. Ostatnie 15 jest na wolności i pomaga tym, którym państwo szwedzkie pomóc nie umie.
Curre Cederstöm idzie pod prąd, nie wierzy w szwedzką ideologię antynarkotykową: – Nie wszystkich udaje się wyrwać z nałogu. Czy to znaczy, że nie mogą godnie żyć? Jako kurator wyprowadził z przestępczości kilkunastu recydywistów.Monika Bereżecka Curre Cederstöm idzie pod prąd, nie wierzy w szwedzką ideologię antynarkotykową: – Nie wszystkich udaje się wyrwać z nałogu. Czy to znaczy, że nie mogą godnie żyć? Jako kurator wyprowadził z przestępczości kilkunastu recydywistów.

Jednych znał wcześniej, innych nie, ale tak naprawdę, to jakby ich znał. – Bo ja sam byłem tam, gdzie oni byli – Curre Cederstöm ma mocne spojrzenie i niespokojne dłonie. Bawi się paczką papierosów. W małej kanciapie powietrze jest gęste, a korkowa tablica wygląda jak patchwork, barwne ulotki radzą i przestrzegają: HIV, żółtaczka typu C, adresy poradni dla uzależnionych. Biurka nie ma, jest za to stół zarzucony papierami, wokół niego kilka osób.

Polityka 3.2016 (3042) z dnia 12.01.2016; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Trefny Towar"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022