Świat

Uwaga: zika!

Ukąszenie komara Aedes Aegypti może być niebezpieczne zwłaszcza dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Ukąszenie komara Aedes Aegypti może być niebezpieczne zwłaszcza dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. James Gathany / Wikipedia

Ta choroba ma przeważnie łagodny przebieg: gorączka, bóle głowy i mięśni, obrzęk stawów i drobna wysypka – i szybko znika albo w ogóle nie daje objawów. Gorzej, gdy komar Aedes aegypti, przenoszący wirus zika, ukąsi kobietę w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Zika może spowodować ciężkie uszkodzenie płodu: mikrocefalię, czyli małogłowie. Do takich jednoznacznych wniosków doszli Brazylijczycy, gdy przyszło im ustalić przyczyny licznych ostatnio przypadków mikrocefalii.

Polityka 4.2016 (3043) z dnia 19.01.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021