Dziś debata w PE o Polsce. Transmisja na żywo na POLITYKA.PL
Debata miała rozpocząć się o 16.30, wiemy jednak, że jest niewielkie opóźnienie. Zapraszamy do śledzenia jej przebiegu na naszej stronie.
.
European Parliament/Flickr CC by 2.0

.

Dzisiejsza debata w Parlamencie Europejskim w Strasburgu poświęcona sytuacji w Polsce – według planu – ma potrwać1 godzinę i 27 minut. Czego możemy się spodziewać?

Debata rozpocznie się od pięciominutowych oświadczeń holenderskiego ministra spraw zagranicznych Berta Koendersa, który wystąpi w imieniu Rady oraz wiceprzewodniczącego Komisji Frans Timmermans. Po tych wystąpieniach głos zabierze premier Beata Szydło – dla szefowej polskiego rządu przewidziano również 5 minut. Pełna lista mówców dostępna jest pod tym adresem »

Po polskiej premier głos zabiorą przewodniczący lub zastępcy ośmiu frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. Grupę Europejskiej Partii Ludowej, do której należy PO będzie reprezentować Hiszpan Esteban Gonzalez Pons, który jest wiceszefem tej frakcji ds. swobód obywatelskich i sprawiedliwości.

W kolejnej rundzie wystąpi po dwóch przedstawicieli z każdej frakcji. Wiemy, że wśród polskich parlamentarzystów będą: Ryszard Legutko (PiS) z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Jan Olbrycht (PO) z Europejskiej Partii Ludowej, Janusz Korwin-Mikke (KORWiN), Robert Iwaszkiewicz (KORWiN) oraz Michał Marusik (Kongres Nowej Prawicy).

Po tej części na mównicy znów pojawi się premier Szydło, która odniesie się do wypowiedzi europosłów będzie miała na to 5 minut. Po wystąpieniu polskiej premier będą mogli odpowiedzieć jej szefowie frakcji. Dyskusję zakończą oświadczenia przedstawicieli prezydencji i Komisji.

13 stycznia Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Procedura ta została zastosowana po raz pierwszy.Powodem jej uruchomienia jest nieprzestrzeganie wiążących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sprawie jego składu i wyboru sędziów, a także wątpliwości co do reformy Trybunału, uchwalonej 23 grudnia zeszłego roku.

Będę podkreślać w PE, w czasie debaty, że Polska – tak jak każde inne państwo Unii Europejskiej – ma prawo do podejmowania suwerennych decyzji, które dotyczą naszej wewnętrznej sytuacji – zapowiadała premier Szydło kilka dni przed debatą.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną