Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kim jest Guy Verhofstadt, nowy „lider” polskiej opozycji?

Unia Europejska / Flickr, CC by 4.0
Kiedy rodzima opozycja zawodzi, na jej nowego przywódcę wyrasta... były premier Belgii.

Podczas wtorkowej debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim znany z oratorskich popisów Guy Verhofstadt, były premier Belgii, tym razem nie szczędził krytycznych uwag Beacie Szydło.

Być może był jakiś problem z tłumaczeniem, ale czy pani powiedziała, że pani pójdzie za decyzją Komisji Weneckiej, tak czy nie? To zrozumiem nawet po polsku – dopytywał, kiedy premier Beata Szydło nie udzieliła w tej sprawie jednoznacznej odpowiedzi.

Znany z trafnego argumentowania już nie raz przysporzył wielu problemów w dyskusji z przedstawicielami Grecji, kłócącym się z Unią Europejską o politykę oszczędności. Ostatnio były premier Belgii, a obecnie szef frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim aktywnie występuje w sprawie Polski.

Rewanżując się tygodnikowi „Wprost” za okładkę (belgijski polityk znalazł się na niej w otoczeniu Angeli Merkel, Martina Schulza, Jean-Claude’a Junckera i komisarza Günthera Oettingera – a wszyscy ubrani w mundury mieli przypominać Hitlera i jego generałów nad sztabowymi mapami), opublikował na Facebooku fotomontaż: Jarosław Kaczyński i Victor Orbán zostali przedstawieni jako Flip i Flap. A w tle portret Władimira Putina.

„Myślę nad wysłaniem tego tygodnikowi »Wprost« jako przyszłotygodniową okładkę, bo jak sądzę, jest to bliższe rzeczywistości” –podpisał fotomontaż polityk.

Baby Thatcher

Verhofstad karierę polityczną rozpoczął w latach 80. w czasie studiów (prawo na Uniwersytecie w Gandawie). W 1982 r., w wieku zaledwie 29 lat, został szefem partii, w której działał od kilku lat – flamandzkich liberałów (PVV).

Trzy lata później wybrano go do parlamentu, a potem powołano na urząd ministra ds. budżetu w rządzie Wilfrieda Martensa (w randzie wicepremiera!). Mówiło się wtedy o nim „baby Thatcher” z powodu jego zamiłowania do wolnego rynku. W tym czasie postrzegany był jako centrysta, ale potem jego poglądy ewoluowały. Dzisiaj jest zaciekłym zwolennikiem federalizmu w Unii Europejskiej, twierdzi, że tylko poprzez zjednoczenie polityczne narody Europy pozostają istotne w obliczu szybko globalizującego się świata.

W listopadzie 1991 r. Verhofstadt utworzył partię Flamandzkich Liberałów i Demokratów (VLD), którzy osiem lat później pierwszy raz wygrali wybory do Izby Reprezentantów. Verhofstadt utworzył wtedy pierwszy od kilkudziesięciu lat rząd bez udziału chadeków. Funkcję premiera Belgii pełnił w sumie trzykrotnie – do 2008 roku.

Co ciekawe, jeszcze jako szef belgijskiego rządu został, w 2004 roku, odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Radykalny federalista

Od 2009 roku nieprzerwanie zasiada w Parlamencie Europejskim i sprawuje funkcję przewodniczącego grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. W 2014 roku był kandydatem tej partii na urząd przewodniczącego Komisji Europejskiej. Po raz pierwszy jego nazwisko padło już w 2004 roku – jako potencjalnego następny Romano Prodiego.

Okazał się wtedy zbyt „radykalny”. Jego koncepcja powołania Stanów Zjednoczonych Europy, którą przedstawił w opublikowanej w 2005 roku książce „Verenigde Staten van Europa”, uważana była za przedwczesną.

Wystąpienie Gyua Verhofstadta w czasie debaty o sytuacji w Polsce (19 stycznia):

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną