Świat

Po co nam świat

PiS przesuwa Polskę z Zachodu na Wschód

Mapa z atlasu Abrahama Orteliusa, Antwerpia, 1570 r. Polska od morza do morza. Mapa z atlasu Abrahama Orteliusa, Antwerpia, 1570 r. Polska od morza do morza. akg-images / BEW
W polityce zagranicznej Polski dokonuje się ostry zwrot. Nie wiadomo, czy tak było planowane, czy tak wyszło?
Całościową wizję nowej polskiej polityki zagranicznej ma dopiero teraz w sejmowym exposé przedstawić Witold Waszczykowski.Witold Waszczykowski/Facebook Całościową wizję nowej polskiej polityki zagranicznej ma dopiero teraz w sejmowym exposé przedstawić Witold Waszczykowski.

Polityką zagraniczną w czasach PiS zdają się rządzić emocje i iluzje. Słowa, gesty i fakty nie układają się w czytelny przekaz. Dominuje wrażenie chaosu, pogłębione politycznym wielogłosem. Na tematy zagraniczne wypowiadali się m.in. prezydencki minister Krzysztof Szczerski (postawił Niemcom twarde warunki dobrych relacji), urzędnicy Ministerstwa Obrony (o bombie jądrowej), minister ds. europejskich Konrad Szymański (o imigrantach), sam szef MSZ (na dowolny temat, od cyklistów do zamykania granic), wreszcie premier Beata Szydło, wygłaszając w Parlamencie Europejskim dość pokrętne przemówienie, nie wiadomo – za czy przeciw Europie?

Polityka 5.2016 (3044) z dnia 26.01.2016; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Po co nam świat"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Butelki z benzyną w formacie JPG, czyli sztuka protestu

Od kilkunastu lat chodzę na demonstracje dopominające się o prawa kobiet czy mniejszości. Grzecznie już było – mówi grafik Jarek Kubicki, twórca plakatów, które stały się wizualnymi symbolami obecnego protestu.

Jakub Knera
28.10.2020