Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM
Wizja Brexitu, czyli opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię, to jeden z najpoważniejszych politycznych problemów, przed jakimi stawała Wspólnota w swojej historii.
Okładka najnowszego numeru FORUM
Polityka

Okładka najnowszego numeru FORUM

Redaktor naczelny FORUM, Paweł Moskalewicz
Tadeusz Późniak/Polityka

Redaktor naczelny FORUM, Paweł Moskalewicz

Szanowni Państwo,

Europa znów zajęła się sobą – i nic dziwnego, bo wizja Brexitu, czyli opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię, to jeden z najpoważniejszych politycznych problemów, przed jakimi stawała Wspólnota w swojej historii. Za oceanem z kolei wszystkich angażuje nabierająca tempa kampania wyborcza. Dlatego wielcy tego świata chwilowo przestali sobie zawracać głowę syryjską wojną domową.

No, niemal wszyscy, bo ostatnim i jedynym graczem w regionie pozostał Władimir Putin. Rosyjskie wsparcie wojskowe dodało skrzydeł armii Baszara al-Asada, która właśnie zamyka kocioł okrążenia wokół Aleppo – największego miasta opanowanego przez opozycję. Trwa tam prawdziwa humanitarna katastrofa, a tysiące Syryjczyków znów ruszają na wielką tułaczkę.

Przez ostatnie lata w sprawie Syrii świat popełnił wszystkie błędy, jakie dało się zrobić. Teraz czas na pilne działanie – nie tylko dlatego, że tak nakazuje humanitarny obowiązek, ale także dlatego, że wraz z nadchodzącą wiosną problem w postaci kolejnych setek tysięcy syryjskich uchodźców zapuka do bram Europy.

W sekcji „Ludzie” polecam Państwu trzy jakże różne portrety. Opowiadamy bowiem historię Nigeryjki, która wyruszyła do Europy po lepsze życie, a skończyła we włoskim burdelu, przyglądamy się kolejnym aberracjom koreańskiego przywódcy Kim Dzong Una oraz portretujemy Teda Cruza – republikańskiego bulteriera z Teksasu, który – skutecznie – rzucił wyzwanie Donaldowi Trumpowi.

W dziale reportaży zapraszamy czytelników na wycieczkę na wyspę Rosinga na Jeziorze Wiktorii, gdzie rosyjski lekarz wolontariusz zmaga się nie tylko z chorobami, ale przede wszystkim przesądami lokalnej ludności, oraz do Joplin w Stanach Zjednoczonych. To także historia o wolontariuszach, ale tym razem próbujących na podstawie odnalezionych zdjęć zrekonstruować historię miasteczka całkowicie zniszczonego przez huragan. Wreszcie – zabieramy Was do Chin, do klasztoru Larung Gar, gdzie odradza się tybetański buddyzm.

Myślicie Państwo, że kucyki Pony to idole tylko Waszych małych dzieci? Nic bardziej błędnego. W sekcji „Obyczaje” zapraszamy Was na spotkanie z całkiem dorosłymi fanami kucyków, a jak wynika z naszego tekstu, to naprawdę prężna subkultura. Z kolei na Islandii odnaleźliśmy wyjątkowego pasjonata, który prowadzi Muzeum Penisów. To nie to, co myślicie. W każdym większym europejskim mieście można odnaleźć muzea seksu czy erotyki, ale nasz bohater nie kolekcjonuje seksualnych zabawek, lecz prawdziwe penisy rozmaitych żyjących na Ziemi stworzeń – od słonia po wieloryba.

Naszym rozmówcą w tym numerze jest Emiliano Fittipaldi, który za swą książkę o tajemnicach Stolicy Piotrowej stanął przed watykańskim trybunałem, a uzupełnieniem tej informacji są sensacyjne wiadomości o prywatnych listach Jana Pawła II. Dziennikarze BBC stawiają na ich podstawie pytanie: czy papież Polak był przez długie lata zakochany?

Miłośnikom ekstremalnych przeżyć polecam przewodnik po nietypowych kwaterach w Alpach, a miłośnikom historii – doskonały tekst o bitwie pod Verdun, dokładnie w 100-lecie tego krwawego starcia.

Oczywiście znów nie mogło zabraknąć wątków polskich – w odtworzonej po latach (także na Państwa życzenie) sekcji „Echa Polskie” prezentujemy najnowsze komentarze zachodniej prasy do wydarzeń politycznych w naszym kraju.

Serdecznie zapraszam do lektury!

Paweł Moskalewicz
redaktor naczelny

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną