Świat

Międzynarodowa prasa komentuje okładkę „wSieci”: Rasizm ma długą historię

„Islamski gwałt na Europie” ma długą, rasistowską historię – pisze „Washington Post”, porównując okładkę z plakatami z czasów faszystowskich Włoch. W podobnym tonie wypowiadają się też europejskie dzienniki.
.mat. pr..

Najnowsza okładka tygodnika „wSieci”, tworzonego w większości przez byłych dziennikarzy „Uważam Rze” i „Rzeczpospolitej”, od kilku dni robi międzynarodową karierę.

Przedstawiona na niej kobieta, ubrana we flagę Unii Europejskiej, jest rozszarpywana przez mężczyzn ciemniejszej karnacji. Choć widać zaledwie ich ramiona, to przesłanie jest jasne: chodzi o brutalny gwałt Europy, którego dopuszczają się – rzekomo, według redaktorów tygodnika – emigranci przybyli do Europy z Afryki i Azji.

„Daily Mail” nazywa okładkę „szokującą” i powołując się na eksperta ds. mediów Henka van Essa, pisze, że jej głównym skutkiem jest „wywoływanie publicznego strachu”.

Wymowa okładkowego tekstu jest również oczywista: chodzi o oskarżenie niemieckich władz (w domyśle także brukselskich elit) o umożliwienie napaści seksualnych dokonanych przez migrantów w czasie Sylwestra w Kolonii. W imię „politycznej poprawności”.

Z kolei „Washington Post” podkreśla, że spośród 60 zatrzymanych po wydarzeniach w Niemczech jedynie trzech było uchodźcami (pochodzili z Syrii i Iraku). Ishaan Tharoor tłumaczy, że twórcy okładki polskiego magazynu posłużyli się dobrze znanymi kodami rasowymi. Wzorowali się m.in. na włoskich faszystowskich plakatach z okresu II wojny światowej...

... oraz nazistowskich, bazujących na groźbie napaści seksualnej ze strony afrykańskich żołnierzy (której konsekwencją była też, w domyśle, kulturowa degradacja) – kliszy znanej zresztą po obu stronach Atlantyku:

Okładkę „wSieci” zauważył również brytyjski „The Independent”. Dziennik przytacza wpisy użytkowników Twittera, którzy porównują grafikę na okładce do „faszystowskiej propagandy, kiedy przedstawiano kobiety napastowane przez Żydów oraz mężczyzn z Afryki Północnej”.

Przypomina też o tym, że polski tygodnik słynie z kontrowersyjnych okładek, m.in. z Angelą Merkel przedstawianą jako Matka Teresa czy z poprzednią premier Ewą Kopacz, którą przedstawiono z kolei jako terrorystkę (za co była szefowa rządu „wSieci” pozwała).

Z kolei „The Guardian” zauważa, że okładka „wSieci”, antyislamska w wymowie, koresponduje ze stanowiskiem polskiego rządu w sprawie uchodźców. Premier Szydło nie zgodziła się na zwiększenie liczby przyjmowanych w Unii imigrantów, powołując się na listopadowe zamachy terrorystyczne w Paryżu. „Po tym wszystko się zmieniło” – przypomina słowa Beaty Szydło brytyjski dziennik.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak leśnicy sami sprywatyzowali Lasy Państwowe

Prywatyzacją lasów politycy straszą nas regularnie. Zawsze wtedy, gdy partykularne interesy leśnego lobby i jego politycznych protektorów wydają się zagrożone. Samym jednak lasom przekazanie w prywatne ręce nigdy nie groziło. PiS wykreowało wroga, żeby nas przed nim bronić.

Joanna Solska
01.09.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną