Świat

Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

USA  nie chcąc się angażować w operację lądową, stosują outsourcing. USA nie chcąc się angażować w operację lądową, stosują outsourcing. U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet / Flickr CC by 2.0
Mówienie o kolejnej wojnie światowej jest elementem rosyjskiej propagandy, choć niewątpliwie ten konflikt wszedł w bardzo niebezpieczną fazę – uważa Konrad Zasztowt z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Kurdowie najskuteczniej z wszystkich sił w regionie zwalczają Państwo Islamskie.Kurdishstruggle/Flickr CC by 2.0 Kurdowie najskuteczniej z wszystkich sił w regionie zwalczają Państwo Islamskie.

Agnieszka Zagner: – Turcja oświadczyła przed kilkoma dniami, że jest gotowa na operację lądową w Syrii. Groźba czy zapowiedź?
Konrad Zasztowt:
– Jeśli Turcja zdecydowałaby się na wysłanie wojska, decyzję podjęłoby jej polityczne kierownictwo, a nie armia. Nie sądzę jednak, by Turcja zdecydowała się na taką interwencję bez udziału USA i/lub przynajmniej części państw NATO. Nie przypuszczam też, by doszło do bezpośredniej lądowej operacji turecko-saudyjsko-katarskiej. Taka sunnicka koalicja oczywiście wspiera antyasadowską koalicję, ale otwarcie Turcja nie zaryzykuje interwencji.

Tyle że już teraz Turcja zupełnie otwarcie ostrzeliwuje pozycje kurdyjskie w Syrii.
To prawda, a co więcej prawdopodobnie jakieś siły tureckie (choć działające na zasadzie false flag operation) są w tej chwili obecne i wspomagają antyasadowskich sunnitów broniących korytarza łączącego Aleppo z granicą Turcji w okolicach miasteczka Azaz. Sukcesy Kurdów oczywiście zależne są od słabości tureckiego wsparcia i siły asadowskich jednostek oraz rosyjskiego wsparcia lotniczego.

Załóżmy jednak, że tureckie wojska wchodzą do Syrii. Czy będzie to oznaczało, że mamy już do czynienia z konfliktem globalnym?
Wejście Turcji do Syrii jest przedstawiane przez Rosję jako potencjalny początek trzeciej wojny światowej. Tego obawia się także Ankara, która bez wsparcia USA lub NATO nie zdecyduje się na taką operację. W rzeczywistości Rosja ograniczyłaby się raczej do nasilenia ataków propagandowych, niż zdecydowała na otwartą konfrontację militarną z Turcją. Oczywiście Rosja nadal wspierałaby siły asadowskie, być może użyłaby nawet swojego lotnictwa przeciwko tureckim jednostkom, które weszłyby na teren syryjski. Choć konflikt wszedł w bardzo niebezpieczną fazę, mówienie o trzeciej wojnie światowej jest przesadą i jednocześnie elementem rosyjskiej propagandy.

Czy jest możliwe, że Turcja zignoruje zdanie USA? Na razie nie ma mowy o operacji lądowej, a już na pewno nie palą się do niej Stany Zjednoczone.
Turcja nie zignoruje stanowiska USA, choć faktem jest, że Ankarę i Waszyngton dzieli spór o Kurdów syryjskich. Turcja uważa oddziały kurdyjskie w Syrii (YPG) za terrorystów, USA wspierają je, nie chcąc się angażować w operację lądową, stosują outsourcing: Kurdowie najskuteczniej ze wszystkich sił w regionie zwalczają Państwo Islamskie. Niemniej bez zielonego światła z Waszyngtonu turecka armia nie rozpocznie operacji lądowej.

Czy USA mogą w pewnym momencie włączyć takie światło?
Na razie się na to nie zanosi. Waszyngton woli wspomnianą taktykę „outsourcingu”, a więc wsparcia dla sił kurdyjskich. Ponadto wewnętrzna przedwyborcza sytuacja w Stanach raczej wyklucza zdecydowane amerykańskie działania na Bliskim Wschodzie.

Jak scenariusz jest więc najbardziej prawdopodobny?
Stworzenie strefy buforowej na północy Syrii, które od lat postuluje Syria, byłoby prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem niż obecna bierność Zachodu wobec konfliktu syryjskiego. Zagwarantowałoby względne bezpieczeństwo tamtejszej ludności cywilnej. Turcja jest zresztą od dawna zaangażowana w polityczne i militarne wsparcie antyasadowskiej opozycji. Turecki plan stworzenia strefy buforowej czy też obszaru, na którym zakazane byłyby jakiekolwiek operacje lotnicze, wydaje się racjonalnym, dobrym pomysłem. Ze względu na brak poparcia tego rozwiązania ze strony sojuszników w NATO jest ono jednak mało prawdopodobne.

Pytanie brzmi raczej, jak będzie wyglądała sytuacja w Aleppo i północno-zachodniej Syrii po rekonkwiście Asada. Obawiam się, że należy się spodziewać brutalnych represji reżimu wobec sunnitów i dalszego potoku uchodźców z regionu do Turcji i dalej do Unii Europejskiej.

Konrad Zasztowt jest analitykiem w Polskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych. Zajmuje się regionami Kaukazu Południowego i Azji Środkowej oraz Turcją.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną