Świat

Turcja ratuje Unię

Porozumienie Turcji i UE w sprawie migracji kryje sporo pułapek

Facebook
Rozwiązanie wypracowane na szczycie może uratować Unię przed połamaniem sobie zębów na problemie migracyjnym. Ale nie musi.

Wstępne porozumienie dotyczące migrantów osiągnięte na szczycie UE w Brukseli jest krokiem naprzód dla samej Unii i dla Turcji, ale nie dla migrantów. Migranci są jego ofiarą. Mają zostać odesłani z Grecji z powrotem do Turcji. Cały mozół wędrówki na nic. Co gorsza, porozumienie dotyczy tylko migrantów z Syrii i Iraku, tymczasem Irakijczycy są na trzecim miejscu w statystyce uciekinierów, drugie miejsce po Syryjczykach zajmują Afgańczycy.

Turcja za readmisję migrantów wystawiła Unii słony rachunek. Turecki premier Davotoglu podkreślił, że chodzi o pakiet, którego wszystkie elementy są dla Ankary równie ważne. Chodzi więc o w sumie 6 mld euro pomocy, przyjęcie zasady, że za każdego przyjętego z powrotem Syryjczyka będzie mógł legalnie osiedlić się w Unii jeden Syryjczyk spośród tych, którzy dziś przebywają w Turcji, zniesienie unijnego obowiązku wizowego dla obywateli tureckich do połowy roku i przyspieszenie rokowań UE-Turcja w sprawie przystąpienia Turcji do Unii.

Trzeba przyznać, że to majstersztyk dyplomatyczny Ankary. To Turcja rozgrywała, Unia mogła targować się o szczegóły, bo przecież modli się o to, by Turcja sama ten migracyjny orzech rozgryzła. Rozwiązanie wypracowane na szczycie może uratować Unię przed połamaniem sobie zębów na tym orzechu.

Ale nie musi. Wstępne porozumienie kryje pułapki. Przede wszystkim bezwizowy wjazd Turków do strefy Schengen. Także przyspieszenie rokowań członkowskich z pewnością nie zachwyci Francuzów, którzy pamiętają deklarację swego byłego prezydenta Sarkozy’ego, że Turcja nigdy nie wejdzie do UE.

Donald Tusk oświadczył po szczycie, że dni nieregulowanej migracji minęły. Obawiam się, że to przedwczesna deklaracja.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną