Świat

Podwójna klątwa

Zagłada chrześcijan Wschodu

Chrześcijańscy uchodźcy w likwidowanym właśnie obozie pod francuskim Calais Chrześcijańscy uchodźcy w likwidowanym właśnie obozie pod francuskim Calais Stephanie Lecocq/EPA / PAP
Rozmowa z Jean-François Colosimo, wykładowcą uniwersyteckim, autorem książki „Ludzie zbędni. Przekleństwo chrześcijan Wschodu”, o tym, czy Rzym i Moskwa mogą im pomóc?
Jean-François Colosimo, autor książki „Ludzie zbędni. Przekleństwo chrześcijan Wschodu”Tadeusz Późniak/Polityka Jean-François Colosimo, autor książki „Ludzie zbędni. Przekleństwo chrześcijan Wschodu”

Marek Ostrowski: – Ludzie zbędni to brzmi okropnie.
Jean-François Colosimo: – Chrześcijan po drugiej stronie Morza Śródziemnego się prześladuje, często zabija. Od Morza Śródziemnego po Ocean Indyjski, od Morza Czarnego po Morze Czerwone rozgrywa się na naszych oczach rewizja historii, gdzie przemoc nie jest zapisana w książkach, ale w ciałach. Kiedy pisałem książkę, do porwań i rzezi dochodziło w Sajdnaji i Maaluli, miasteczkach w pobliżu damasceńskich gór, które przewodnicy kojarzyli z „żywą archeologią”, bo zachował się tam język aramejski, język Chrystusa.

Polityka 12.2016 (3051) z dnia 15.03.2016; Świat; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Podwójna klątwa"

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Adoptujemy zwierzęta, bo pełnią w naszych domach rolę wiecznych i wiernych dzieci

Gdy ruszamy na ratunek, aby ulżyć cierpiącemu stworzeniu, przede wszystkim chcemy pomóc samym sobie.

Elżbieta Turlej
26.11.2013