Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Podwójna klątwa

Zagłada chrześcijan Wschodu

Chrześcijańscy uchodźcy w likwidowanym właśnie obozie pod francuskim Calais Chrześcijańscy uchodźcy w likwidowanym właśnie obozie pod francuskim Calais Stephanie Lecocq/EPA / PAP
Rozmowa z Jean-François Colosimo, wykładowcą uniwersyteckim, autorem książki „Ludzie zbędni. Przekleństwo chrześcijan Wschodu”, o tym, czy Rzym i Moskwa mogą im pomóc?
Jean-François Colosimo, autor książki „Ludzie zbędni. Przekleństwo chrześcijan Wschodu”Tadeusz Późniak/Polityka Jean-François Colosimo, autor książki „Ludzie zbędni. Przekleństwo chrześcijan Wschodu”

Marek Ostrowski: – Ludzie zbędni to brzmi okropnie.
Jean-François Colosimo: – Chrześcijan po drugiej stronie Morza Śródziemnego się prześladuje, często zabija. Od Morza Śródziemnego po Ocean Indyjski, od Morza Czarnego po Morze Czerwone rozgrywa się na naszych oczach rewizja historii, gdzie przemoc nie jest zapisana w książkach, ale w ciałach. Kiedy pisałem książkę, do porwań i rzezi dochodziło w Sajdnaji i Maaluli, miasteczkach w pobliżu damasceńskich gór, które przewodnicy kojarzyli z „żywą archeologią”, bo zachował się tam język aramejski, język Chrystusa.

Polityka 12.2016 (3051) z dnia 15.03.2016; Świat; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Podwójna klątwa"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022