Świat

„Politico”: Relacje Polski i USA mogą się ochłodzić

Polityka
Z perspektywy Waszyngtonu Polska coraz bardziej upodabnia się do tych krajów Europy Środkowej, które odchodzą od zasad demokratycznych – zauważa amerykański magazyn „Politico”.

„Eskalujący spór między nowym prawicowym rządem a Trybunałem Konstytucyjnym może zepsuć strategiczne relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi” – piszą Jan Cieński i Joseph Schatz w amerykańskim magazynie opiniotwórczym „Politico”.

Autorzy wyjaśniają na wstępie, że sojusz polsko-amerykański ma podłoże historyczne. „Kiedy podczas II wojny światowej Polacy czuli się opuszczeni przez Wielką Brytanię i Francę, Stany Zjednoczone wyrosły w czasach komunizmu na obrońców Polski i polskich interesów. Po okresie zimnej wojny Ameryka dbała, by Polska nie przestała wierzyć w ich stałe partnerstwo”.

Teraz te dobre relacje wydają się zagrożone – ze względu na polski spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, którego konsekwencje mogą mieć „dalekosiężne konsekwencje” dla regionu i relacji z zachodnimi sąsiadami. „Dziś Waszyngton coraz rzadziej dostrzega w Polsce potencjał, a coraz częściej problem. Polska zmierza w stronę tych krajów Europy Środkowej, które odstępują od zasad demokratycznych” – uważają dziennikarze „Politico”.

Kłopoty z Polską nabierają dodatkowego ciężaru w kontekście lipcowego szczytu NATO, który ma się odbyć w Warszawie. Polski rząd od dawna podkreśla, że zależy mu na stałych bazach Sojuszu w Polsce, które byłyby zabezpieczeniem przed agresją ze strony Rosji.

Działania polskiego rządu mogą jednak oddalić perspektywę zainstalowania w Polsce stałych baz NATO i doprowadzić do przeniesienia ich do „mniej kontrowersyjnych państw Sojuszu, jak Łotwa czy Estonia”. „Zagrożenie międzynarodowej izolacji Polski jest więc bardzo duże” – podsumowuje sytuację Paweł Kowal, obecnie europoseł PiS.

Mało tego. Dziennikarze „Politico” cytują Heather Conley, byłą asystent sekretarza stanu ds. europejskich w administracji George’a Busha. Jej zdaniem jeśli sytuacja w Polsce będzie się pogarszać, Stany Zjednoczone mogą ograniczyć kontakty z Polską. Właśnie z tego powodu prezydentowi Andrzejowi Dudzie nie udało się umówić spotkania z Obamą na nadchodzących Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie, który odbędzie się 31 marca.

Wiadomo też, że możemy zapomnieć o broni, która mogła razić strategiczne cele nawet 800 km od polskich granic – negocjacje w sprawie zakupu przez Polskę pocisków manewrujących tomahawk stanęły właśnie w martwym punkcie, o czym pisaliśmy w POLITYCE 23 lutego.

Zaniepokojony Waszyngton

Jak przyznał ostatnio jeden z ważnych oficjeli, prezydent Barack Obama jest „poważnie zaniepokojony” wydarzeniami w Polsce. O tym niepokoju oficjalnie mówił też „Rzeczpospolitej” rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby. Jak podkreślają Cieński i Schatz, nowy polski rząd postrzegany jest wciąż jako „szukający swojej drogi”, Amerykanie nie tracą więc nadziei i „uważnie” obserwują przebieg wydarzeń.

Nie przeszkadza to jednak tamtejszym urzędnikom wywierać naciski na PiS. Według informacji, do których dotarła „Wyborcza”, na początku marca, najprawdopodobniej w siedzibie partii na Nowogrodzkiej, doszło do spotkania ambasadora USA w Polsce z Jarosławem Kaczyńskim. „Oprócz Kaczyńskiego i Jonesa uczestniczył w niej jedynie tłumacz. Atmosfera spotkania zdaniem naszych rozmówców była lodowata, Kaczyński wyszedł mocno poirytowany” – piszą Agata Kondzińska i Bartosz Wieliński.

Prezes PiS i Paul W. Jones mieli rozmawiać o Komisji Weneckiej: ambasador pytał, czy polski rząd ją uzna i odblokuje Trybunał. Nie wiadomo, jakie było stanowisko prezesa PiS. Wiadomo jednak, i to chyba nie przypadek, że tuż po spotkaniu z Jonesem, 7 marca w Łomży, Kaczyński zapowiedział, że Polska „nigdy nie będzie kolonią” i nie podda się siłom, „które chcą utrzymać Polskę jak najniżej, by służyła innym, by Polacy na nich pracowali”.

Wiadomo też, że już w styczniu tego roku do Warszawy przyjechał Daniel Fried, dawny ambasador w Polsce, obecnie koordynator Departamentu Stanu ds. sankcji, oraz Victoria Nuland, doradczyni Johna Kerry’ego, szefa amerykańskiej dyplomacji. Po zapowiedzi Kaczyńskiego, że żadnych kompromisów w sprawie Trybunału nie będzie, możemy się chyba spodziewać kolejnych wizyt (a z pewnością opinii) Amerykanów.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną