Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Prawybory w USA: Trump i Clinton umacniają pozycje liderów

. . POLITYKA / Flickr CC by 2.0
Trump wygrał prawybory na Florydzie, w Illinois i Karolinie Północnej, a z wyścigu prezydenckiego wycofał się już jeden z jego rywali i ulubieniec partyjnego establishmentu Marco Rubio.

W drugi najważniejszy w amerykańskiej kampanii superwtorek głosowało tylko 6 stanów, ale stawka głosów był znacznie większa. Zwłaszcza u Republikanów, gdzie zaczęła obowiązywać zasada „zwycięzca bierze wszystko”. Czyli wszystkie głosy delegatów w danym stanie.

Po zliczeniu 99 proc. wyników wiadomo, że Donald Trump zwycięzył w przynajmniej trzech z pięciu głosujących tego dnia stanów – na Florydzie, w Illinois i Karolinie Północnej. Dzięki temu znacznie umocnił swą pozycję w kampanii. Ma już dzięki temu 619 głosów delegatów (do otrzymania formalnej nominacji partii trzeba ich nazbierać 1237).

Natomiast prawybory u Demokratów na Florydzie, w Ohio, Karolinie Północnej i Illinois wygrała Hillary Clinton. Głosy z Missouri są wciąż zliczane. 

Była pierwsza dama wciąż pozostaje faworytką do otrzymania nominacji Demokratów. Dzięki wsparciu superdelagatów, czyli partyjnej elity, ma 1561 głosów delegatów. Żeby ostatecznie pokonać Sandersa, potrzebuje jeszcze kilku zwycięstw. 

(powiększ mapę)

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

Memy jak kamienie. Dlaczego świat gardzi Amber Heard

Nie trzeba czekać do końca „procesu dekady”, aby wiedzieć, że najważniejszy wyrok już zapadł. Opinia publiczna na nowo zakochała się w Johnnym Deppie i jego romantycznym wizerunku bad boya. Dla Amber Heard to pożegnanie z wiarygodnością i koniec kariery w Hollywood.

Agata Szczerbiak
23.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną