Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM
Zgodnie z tradycją staramy się zaproponować w tym czasie czytelnikom tekst związany z życiem i śmiercią Chrystusa. Ale nie tylko.
Okładka najnowszego numeru FORUM
Polityka

Okładka najnowszego numeru FORUM

Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM
Tadeusz Późniak/Polityka

Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM

Szanowni Państwo,

za tydzień Wielkanoc, więc jak co roku trzymacie w ręku nieco inne niż zwykle, świąteczne wydanie FORUM. Zgodnie z tradycją staramy się zaproponować w tym czasie czytelnikom tekst związany z życiem i śmiercią Chrystusa, a także historią chrześcijaństwa, ale też zawsze staramy się, by był to tekst nieoczywisty, idący na przekór utartym poglądom i stereotypom.

W tym numerze więc ruszamy na poszukiwanie prawdziwego miejsca pochówku Jezusa. Naszym przewodnikiem po najtajniejszych zakątkach Jerozolimy jest Christoph Markschies, historyk, który poświęcił kawał życia na poszukiwaniu Grobu Pana.

Świąteczne FORUM to także więcej niż zwykle wywiadów z ciekawymi ludźmi najróżniejszych profesji. Zygmunt Bauman tłumaczy, dlaczego mamy do czynienia z tak gwałtownym kryzysem demokracji, a Jean-Michel Jarre opowiada o tworzeniu muzyki bez udziału Ameryki.

Na kraj czyhają ciemne siły wspierane wewnątrz przez osobników z genem zdrady, Unia Europejska wtrąca się w nasze wewnętrzne sprawy, a Trybunał Konstytucyjny utrudnia słuszne działania rządu. Poznajecie? Jednak autorem tych słów nie jest żaden z polityków rządzącej w Polsce partii, a Ajalet Szaked, minister sprawiedliwości Izraela. Przy okazji uważa też, że wszystkich Palestyńczyków najlepiej byłoby zabić.

To w Izraelu, ale zagraniczna prasa nie przestaje wciąż pisać o Polsce. W tym numerze przedrukowujemy trzy głosy: z Francji, Niemiec i Rosji. Na uwagę zasługuje ten ostatni, jako najbardziej nieoczywisty, bowiem autorka spróbowała przyjrzeć się sytuacji w Polsce wyłącznie oczami sympatyków PiS. Jak to wyszło – przeczytajcie!

Oczywiście FORUM to nie tylko polityka, ale przede wszystkim najciekawsze historie ze świata. Zabieramy więc czytelników na daleką północ, pod Murmańsk, którędy wiedzie najnowszy szlak uchodźców do Europy. Zaglądamy też na Madagaskar, gdzie trwa krwawa wojna o bydło rodem z najlepszych westernów oraz do podwodnego muzeum u wybrzeży Lanzarote.

Na koniec – dwa słowa o publikowanych w tym numerze wynikach redakcyjnej ankiety. Jesteśmy miło zaskoczeni znakomitym odzewem – ankietę wypełniło (na papierze lub w internecie) ok. 1100 czytelników. Jeszcze bardziej nam miło, gdy czytamy Państwa opinie o FORUM. Miażdżąca przewaga tych pozytywnych daje nam ogromną satysfakcję, ale też stanowi zobowiązanie, by nie zawieść Państwa oczekiwań. A choć sugestie zmian były nieliczne, wzięliśmy je sobie do serca.

Pisaliście Państwo przede wszystkim, że wolicie teksty dłuższe. Postanowiliśmy przyznać im więcej miejsca kosztem stron z rysunkami czy cytatami ze sławnych ludzi. Nie zlikwidowaliśmy ich jednak – wszystkie znalazły swoje miejsce na przedostatniej stronie FORUM. Na stałe powraca też rubryka „Echa Polskie” – i pozostanie, dopóki zagraniczna prasa nie straci powodów do pisania o naszym kraju.

Serdecznie zapraszam do lektury!

Paweł Moskalewicz
Redaktor naczelny

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną