Świat

Ciche dni

Polsko-amerykańskie ochłodzenie relacji

Sytuacja wewnętrzna w Polsce nie obchodzi USA na tyle, żeby zmieniać strategię bezpieczeństwa w Europie. Sytuacja wewnętrzna w Polsce nie obchodzi USA na tyle, żeby zmieniać strategię bezpieczeństwa w Europie. Andrzej Bogacz / Forum
Wolna Polska jeszcze nie miała takiego kryzysu w relacjach z Ameryką. Rozwodu jednak nie będzie. Waszyngton ma ważniejsze sprawy niż użeranie się z polską „dobrą zmianą”.
NATO jest zbyt ważnym sojuszem obronnym, aby w swych decyzjach uzależniało się od humorów naczelnika Kaczyńskiego.Tomasz Adamowicz/Forum NATO jest zbyt ważnym sojuszem obronnym, aby w swych decyzjach uzależniało się od humorów naczelnika Kaczyńskiego.

W tych dniach prezydent Andrzej Duda powinien być już w Waszyngtonie. Formalny cel wizyty to udział w wielkiej konferencji poświęconej broni nuklearnej. Ale że Polska jeszcze nie jest wielką potęgą atomową, uwagę przyciągał inny, nie mniej ważny dylemat: czy gospodarz konferencji prezydent Barack Obama spotka się z Polakiem w cztery oczy, jak długo potrwa to spotkanie? Dawno taki detal w polsko-amerykańskich relacjach nie budził tyle emocji.

Na linii Warszawa-Waszyngton niewątpliwie zaiskrzyło.

Polityka 14.2016 (3053) z dnia 29.03.2016; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciche dni"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak leśnicy sami sprywatyzowali Lasy Państwowe

Prywatyzacją lasów politycy straszą nas regularnie. Zawsze wtedy, gdy partykularne interesy leśnego lobby i jego politycznych protektorów wydają się zagrożone. Samym jednak lasom przekazanie w prywatne ręce nigdy nie groziło. PiS wykreowało wroga, żeby nas przed nim bronić.

Joanna Solska
01.09.2015