Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Okładka najnowszego numeru FORUM Okładka najnowszego numeru FORUM Polityka
W sercu Europy, na brukselskim lotnisku Zaventem oraz w metrze w dzielnicy europejskiej, gdzie znajduje się większość unijnych instytucji, wybuchły bomby.
Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUMTadeusz Późniak/Polityka Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM

Szanowni Państwo,

w sercu Europy, na brukselskim lotnisku Zaventem oraz w metrze w dzielnicy europejskiej, gdzie znajduje się większość unijnych instytucji, wybuchły bomby. Zamachowcy uderzyli bezwzględnie, zabijając kilkadziesiąt i raniąc kilkaset osób. Jak odpowie Europa? Czy wybierze drogę zatrzaśnięcia granic i krwawego odwetu, na co tylko liczą terroryści? O tym, co się stało – i co może się stać – przeczytacie w najnowszym numerze FORUM.

Rejestrujemy także, jak bardzo zmienia się świat. Wizyta Baracka Obamy na Kubie to gigantyczny przełom, a my zastanawiamy się, jak to wydarzenie może zmienić życie na wyspie od pół wieku odciętej od świata i realizującej własną, utopijną wizję rozwoju.

Czy nas to cieszy, czy nie, zagraniczne media nie przestają pisać o Polsce – i niestety zawsze w kontekście łamanej nad Wisłą demokracji. Ale mamy też inny, rosyjski głos, który próbuje w bardzo kontrowersyjny sposób zmienić optykę polsko-rosyjskiej historii. Wywiad z rosyjskim politologiem może budzić rozdrażnienie, ale jest ciekawą egzemplifikacją tego, co wielu Rosjan myśli o polityce historycznej.

Zostając w Rosji, portretujemy skazaną właśnie na 22 lata łagru ukraińską pilotkę Nadiję Sawczenko. Co spowodowało, że stała się w Rosji wrogiem publicznym numer jeden?

A skoro już jesteśmy przy portretach, mamy dla Państwa arcyciekawą opowieść z zupełnie innego zakątka świata. Oto Oman, bogaty sułtanat na Półwyspie Arabskim, którym rządzi sułtan będący szarą eminencją międzynarodowych waśni, a przy okazji miliarder, meloman – i gej. O Kabusie naprawdę warto poczytać.

Podobnie jak o tym, dlaczego Chińczycy nigdy nie spotykają białych ludzi, gdzie w Pakistanie znaleźć potomków Aleksandra Wielkiego oraz jak działają fanatycy z nigeryjskiego Boko Haram. Zaglądamy też do Moskwy, gdzie rowerzyści walczą o swoje prawa, oraz na Facebooka, który udostępnił użytkownikom do wyboru aż 60 rodzajów płci.

To nie koniec atrakcji. Opowiadamy Państwu, jak rozwodzą się Japończycy, a w dziale „Rozmowa” Tomas Venclova opowiada, jak działała opozycja w czasach ZSRR.

Wreszcie proponujemy Wam wycieczkę na Wyspy Alandzkie oraz opowieść o wielkim głodzie, który nawiedził Irlandię pod koniec XIX wieku.

Serdecznie zapraszam do lektury!

Paweł Moskalewicz
redaktor naczelny

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną