Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Okładka najnowszego numeru FORUM Okładka najnowszego numeru FORUM Polityka
W sercu Europy, na brukselskim lotnisku Zaventem oraz w metrze w dzielnicy europejskiej, gdzie znajduje się większość unijnych instytucji, wybuchły bomby.
Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUMTadeusz Późniak/Polityka Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM

Szanowni Państwo,

w sercu Europy, na brukselskim lotnisku Zaventem oraz w metrze w dzielnicy europejskiej, gdzie znajduje się większość unijnych instytucji, wybuchły bomby. Zamachowcy uderzyli bezwzględnie, zabijając kilkadziesiąt i raniąc kilkaset osób. Jak odpowie Europa? Czy wybierze drogę zatrzaśnięcia granic i krwawego odwetu, na co tylko liczą terroryści? O tym, co się stało – i co może się stać – przeczytacie w najnowszym numerze FORUM.

Rejestrujemy także, jak bardzo zmienia się świat. Wizyta Baracka Obamy na Kubie to gigantyczny przełom, a my zastanawiamy się, jak to wydarzenie może zmienić życie na wyspie od pół wieku odciętej od świata i realizującej własną, utopijną wizję rozwoju.

Czy nas to cieszy, czy nie, zagraniczne media nie przestają pisać o Polsce – i niestety zawsze w kontekście łamanej nad Wisłą demokracji. Ale mamy też inny, rosyjski głos, który próbuje w bardzo kontrowersyjny sposób zmienić optykę polsko-rosyjskiej historii. Wywiad z rosyjskim politologiem może budzić rozdrażnienie, ale jest ciekawą egzemplifikacją tego, co wielu Rosjan myśli o polityce historycznej.

Zostając w Rosji, portretujemy skazaną właśnie na 22 lata łagru ukraińską pilotkę Nadiję Sawczenko. Co spowodowało, że stała się w Rosji wrogiem publicznym numer jeden?

A skoro już jesteśmy przy portretach, mamy dla Państwa arcyciekawą opowieść z zupełnie innego zakątka świata. Oto Oman, bogaty sułtanat na Półwyspie Arabskim, którym rządzi sułtan będący szarą eminencją międzynarodowych waśni, a przy okazji miliarder, meloman – i gej. O Kabusie naprawdę warto poczytać.

Podobnie jak o tym, dlaczego Chińczycy nigdy nie spotykają białych ludzi, gdzie w Pakistanie znaleźć potomków Aleksandra Wielkiego oraz jak działają fanatycy z nigeryjskiego Boko Haram. Zaglądamy też do Moskwy, gdzie rowerzyści walczą o swoje prawa, oraz na Facebooka, który udostępnił użytkownikom do wyboru aż 60 rodzajów płci.

To nie koniec atrakcji. Opowiadamy Państwu, jak rozwodzą się Japończycy, a w dziale „Rozmowa” Tomas Venclova opowiada, jak działała opozycja w czasach ZSRR.

Wreszcie proponujemy Wam wycieczkę na Wyspy Alandzkie oraz opowieść o wielkim głodzie, który nawiedził Irlandię pod koniec XIX wieku.

Serdecznie zapraszam do lektury!

Paweł Moskalewicz
redaktor naczelny

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną