Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Okładka najnowszego numeru FORUM Okładka najnowszego numeru FORUM Polityka
W sercu Europy, na brukselskim lotnisku Zaventem oraz w metrze w dzielnicy europejskiej, gdzie znajduje się większość unijnych instytucji, wybuchły bomby.
Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUMTadeusz Późniak/Polityka Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM

Szanowni Państwo,

w sercu Europy, na brukselskim lotnisku Zaventem oraz w metrze w dzielnicy europejskiej, gdzie znajduje się większość unijnych instytucji, wybuchły bomby. Zamachowcy uderzyli bezwzględnie, zabijając kilkadziesiąt i raniąc kilkaset osób. Jak odpowie Europa? Czy wybierze drogę zatrzaśnięcia granic i krwawego odwetu, na co tylko liczą terroryści? O tym, co się stało – i co może się stać – przeczytacie w najnowszym numerze FORUM.

Rejestrujemy także, jak bardzo zmienia się świat. Wizyta Baracka Obamy na Kubie to gigantyczny przełom, a my zastanawiamy się, jak to wydarzenie może zmienić życie na wyspie od pół wieku odciętej od świata i realizującej własną, utopijną wizję rozwoju.

Czy nas to cieszy, czy nie, zagraniczne media nie przestają pisać o Polsce – i niestety zawsze w kontekście łamanej nad Wisłą demokracji. Ale mamy też inny, rosyjski głos, który próbuje w bardzo kontrowersyjny sposób zmienić optykę polsko-rosyjskiej historii. Wywiad z rosyjskim politologiem może budzić rozdrażnienie, ale jest ciekawą egzemplifikacją tego, co wielu Rosjan myśli o polityce historycznej.

Zostając w Rosji, portretujemy skazaną właśnie na 22 lata łagru ukraińską pilotkę Nadiję Sawczenko. Co spowodowało, że stała się w Rosji wrogiem publicznym numer jeden?

A skoro już jesteśmy przy portretach, mamy dla Państwa arcyciekawą opowieść z zupełnie innego zakątka świata. Oto Oman, bogaty sułtanat na Półwyspie Arabskim, którym rządzi sułtan będący szarą eminencją międzynarodowych waśni, a przy okazji miliarder, meloman – i gej. O Kabusie naprawdę warto poczytać.

Podobnie jak o tym, dlaczego Chińczycy nigdy nie spotykają białych ludzi, gdzie w Pakistanie znaleźć potomków Aleksandra Wielkiego oraz jak działają fanatycy z nigeryjskiego Boko Haram. Zaglądamy też do Moskwy, gdzie rowerzyści walczą o swoje prawa, oraz na Facebooka, który udostępnił użytkownikom do wyboru aż 60 rodzajów płci.

To nie koniec atrakcji. Opowiadamy Państwu, jak rozwodzą się Japończycy, a w dziale „Rozmowa” Tomas Venclova opowiada, jak działała opozycja w czasach ZSRR.

Wreszcie proponujemy Wam wycieczkę na Wyspy Alandzkie oraz opowieść o wielkim głodzie, który nawiedził Irlandię pod koniec XIX wieku.

Serdecznie zapraszam do lektury!

Paweł Moskalewicz
redaktor naczelny

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Wyrażanie i regulowanie emocji

Marzena Martyniak o tym, jak człowiekowi może pomóc inteligencja emocjonalna.

Katarzyna Czarnecka
12.02.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną