Świat

Dialog – dobrze, ale o czym?

Ani Jagland, ani Timmermans nie dadzą sobie mydlić oczu rzekomym dialogiem rządu z opozycją

European Parliament / Flickr, CC by 4.0
Wiceszef Komisji Europejskiej już zapowiedział, że wróci do Polski za dwa tygodnie, prawdopodobnie po to, by przekonać się, co zostało z jego napomnień.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland – obaj zaniepokojeni łamaniem praworządności w Polsce – przeprowadzili w Warszawie rozmowy, głównie z przedstawicielami naszych władz.

„Chodzi o to, by Trybunał Konstytucyjny ponownie podjął swoje obowiązki, aby wróciły struktury praworządności” – powiedział Jagland, który liczy na jakieś rozmowy w Sejmie. Timmermans z kolej podkreślił, że początkiem dialogu na temat wyjścia z kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego powinno być pełne poszanowanie dla wyroków TK, które powinny być ogłoszone i wdrożone.

Trudno bowiem pojąć, co dla rządu oznacza słowo „dialog”. Użyjmy najpierw porównania do sytuacji z komornikiem, który – niby przez pomyłkę – bezczelnie wywiózł niewinnemu rolnikowi traktor, a następnie sprzedał tę maszynę na licytacji. Wezwany przez sąd do zwrotu traktora właścicielowi – zapowiada, że traktora nie odda. Natomiast proponuje dialog. Ale o czym ten dialog? Albo porównanie sportowe: w finale rozgrywek pucharowych drużyna A wygrała z drużyną B 1:0, ale przegrana drużyna B chyłkiem zabrała puchar do domu. Oświadczyła, że pucharu nie odda, ale proponuje dialog.

Z perspektywy tych porównań źle się chyba stało, że opozycja zgodziła się na rozmowy mimo publicznej zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, że nie tylko nie uznaje ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ale że i przyszłe wyroki będzie uważał za „non est”, czyli nieistniejące.

Przecież jak może wyglądać dialog z opozycją, widzieliśmy na nocnych transmisjach z Sejmu przy anulowaniu wyboru sędziów i uchwalaniu tzw. ustawy naprawczej. Należało najpierw zaczekać, aż Kaczyński określi temat rozmowy i przedstawi jakiekolwiek propozycje poza propozycją spotkania. A tak to wyszło, że w Polsce jest jakiś dialog, czym pochwalił się prezydent Duda w Ameryce, a i obecnie ministrowie Kaczyńskiego powtarzają w Warszawie zagranicznym wysłannikom.

Miejmy nadzieję, że ci nie dadzą się zwieść równie dziecinnym manewrom opóźniającym. Zresztą Frans Timmermans zapowiedział, że wróci tu za dwa tygodnie, prawdopodobnie po to, by przekonać się, co zostało z jego napomnień.

Tracimy tylko czas jako kraj. Byłoby lepiej, gdyby Jarosław Kaczyński – zamiast rzekomego dialogu – ogłosił społeczeństwu, jak sobie dalej wyobraża blokowanie Trybunału i czy wyroki sądów powszechnych – związane ze sprawami rozpatrywanymi przez Trybunał – będą w Polsce szanowane czy nie. Byłoby to z wielką korzyścią dla obywateli.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Fiat 126p. Polski Volkswagen, tylko trochę mniejszy

Gdyby szukać materialnego symbolu gierkowskiej dekady, Polski Fiat 126p byłby jak znalazł. To za sprawą tego małego autka zaczęła się w PRL era masowej motoryzacji. Bo samochód – obok własnego mieszkania – miał być najbardziej widomym znakiem dobrobytu Polaków.

Adam Grzeszak
12.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną