Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Jak utonąć w Międzymorzu

Ziemowit Szczerek o środkowoeuropejskich sprzecznościach

Most Cywilizacji w Skopje, odpustowa wersja starożytnego Rzymu Most Cywilizacji w Skopje, odpustowa wersja starożytnego Rzymu Witold Skrypczak / Getty Images
Nurzanie się w zakamarkach narodowych obsesji naszej Europy Środkowo-Wschodniej to fascynująca wyprawa.
Plac Europy w słowackim Komarnie, kicz spontaniczny, oddolnyTibor Bognar/Corbis Plac Europy w słowackim Komarnie, kicz spontaniczny, oddolny

Co łączy Licheń i Skopje, stolicę Macedonii? Całkiem sporo. Licheńska katedra jest megalomańską i barbarzyńską manifestacją polskiej swojskości, czegoś, co w nas siedzi i czym chcielibyśmy zamachać przed oczami światu. Skopje jest tym samym, tylko w o wiele większej skali.

Człowiek, który niczego się nie spodziewa, po wejściu do centrum Skopje doznaje opadu szczęki jak postać z kreskówki. Centrum przerobione zostało w odpustową wersję starożytnych Aten i Rzymu.

Polityka 16.2016 (3055) z dnia 12.04.2016; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak utonąć w Międzymorzu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022