Świat

Jak utonąć w Międzymorzu

Ziemowit Szczerek o środkowoeuropejskich sprzecznościach

Most Cywilizacji w Skopje, odpustowa wersja starożytnego Rzymu Most Cywilizacji w Skopje, odpustowa wersja starożytnego Rzymu Witold Skrypczak / Getty Images
Nurzanie się w zakamarkach narodowych obsesji naszej Europy Środkowo-Wschodniej to fascynująca wyprawa.
Plac Europy w słowackim Komarnie, kicz spontaniczny, oddolnyTibor Bognar/Corbis Plac Europy w słowackim Komarnie, kicz spontaniczny, oddolny

Co łączy Licheń i Skopje, stolicę Macedonii? Całkiem sporo. Licheńska katedra jest megalomańską i barbarzyńską manifestacją polskiej swojskości, czegoś, co w nas siedzi i czym chcielibyśmy zamachać przed oczami światu. Skopje jest tym samym, tylko w o wiele większej skali.

Człowiek, który niczego się nie spodziewa, po wejściu do centrum Skopje doznaje opadu szczęki jak postać z kreskówki. Centrum przerobione zostało w odpustową wersję starożytnych Aten i Rzymu.

Polityka 16.2016 (3055) z dnia 12.04.2016; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak utonąć w Międzymorzu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001