Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Przenieśliśmy wojnę polsko-polską do Parlamentu Europejskiego

. . Martin Schulz / Unia Europejska
W środę Parlament Europejski nie będzie głosował nad projektem jednej rezolucji w sprawie kryzysu konstytucyjnego w Polsce, jak pierwotnie zapowiadano, tylko nad dwoma.

Jeden projekt przygotowali posłowie Platformy Obywatelskiej zrzeszeni we frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Popierają go przedstawiciele pięciu frakcji, w tym m.in. chadecy, socjaldemokraci, liberałowie i zieloni. I drugi, stworzony w odpowiedzi na projekt rezolucji Platformy i nazywany kontrrezolucją, autorstwa posłów z PiS, którzy w Parlamencie Europejskim zasiadają we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Podpisało się pod nim 14 posłów z PiS, a także Brytyjczyk Syed Kamall i Łotysz Roberts Zile.

Pierwszy projekt wzywa polskie władze do wdrożenia opinii Komisji Weneckiej i opublikowania wyroku TK. Nie krytykuje samego państwa, ale wskazuje raczej, że to obecna władza podważa wiarygodność i osiągnięcia naszego kraju. Natomiast projekt kontrrezolucji wykazuje, że obecny kryzys konstytucyjny wynika z działań poprzedniej ekipy rządzącej, a obecna władza tylko naprawia sytuację.

Profesor Ryszard Legutko twierdzi, że kontrrezolucja powstała dlatego, że projekt Platformy był tak „niegodziwie jednostronny”. Należało więc pokazać racje drugiej strony. A Julia Pitera wątpi w czyste intencje i podpowiada, że działania posłów z PiS przeprowadzane są wyłącznie na użytek krajowy. I że posłom PiS chodzi tylko o to, żeby pokazać przed swoim elektoratem, że walczą i stają w obronie kraju.

Biorąc pod uwagę poparcie dla projektów obu rezolucji, widać, że przejdzie projekt zaproponowany przez PO. Kontrrezolucja pokazuje jednak nieustępliwość posłów z PiS. Świadczy też o tym, że postawa polskiego rządu będzie niezmienna. I wysyłane w świat sygnały, które miałyby świadczyć o zbliżającym się kompromisie, to fikcja i propaganda.

Jutrzejsze popołudniowe głosowanie będzie imienne, więc pokaże, kto popiera pisowski projekt rezolucji. I jeśli wśród popierających znajdą się np. skrajni antyunijni eurodeputowani, będzie to świadczyło jak najgorzej, a dla PiS stanie się raczej kłopotem niż wybawieniem.

Na szczęście nie będzie debaty, więc raczej obędzie się też bez ekscesów. Dlatego głosowanie i zainteresowanie Parlamentu Europejskiego należy raczej potraktować w kategorii symbolu. Chociaż takiego, który ma swoją wagę, bo sam fakt, że taka instytucja jak PE zabiera głos w sprawie kryzysu konstytucyjnego w Polsce i określała swoje stanowisko, nie jest bez znaczenia.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zastrzyk w rozwój szczepionek

Zapewne za jakiś czas uznamy obecną pandemię za użyteczną dla rozwoju medycyny, bo takiego impulsu dla rozwoju nowych technologii nie było od lat. A co już widać na horyzoncie?

Paweł Walewski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną