Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Gest polityczny, ale ważny. Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. Polski

European Parliament / Facebook
Rezolucja, poparta przez większość PE, wzywa polski rząd do przestrzegania opinii Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Przyjęta dzisiaj rezolucja kończy debatę Parlamentu Europejskiego dotyczącą sytuacji w Polsce, którą przeprowadzono 19 stycznia. Uczestniczyła w niej premier Beata Szydło. Nie odpowiedziała wtedy m.in. na pytanie posła Guya Verhofstadta o pisowską ustawę naprawczą, która paraliżuje działanie Trybunału, ani na przypominanie, że zasada podziału władz jest koniecznym elementem demokracji.

Największe frakcje europarlamentarne – Europejska Partia Ludowa (EPP) i Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) – postanowiły wtedy poczekać z decyzją, czy i jaką rezolucję uchwalać oraz – a może przede wszystkim – na opinię Komisji Weneckiej o Trybunale Konstytucyjnym. Tę wydano 11 marca.

Gest polityczny

Tekst przyjętej rezolucji przygotowanej przez (EPP) i (S&D) uzyskał poparcie trzech mniejszych ugrupowań, czyli Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Zjednoczonej Lewicy Europejskiej-Nordyckiej Zielonej Lewicy oraz Zielonych – Wolnego Sojuszu Europejskiego.

W sumie za rezolucją głosowało 513 europosłów. 142 było jej przeciwnych. 

„Dzisiaj przegłosowano rezolucję, która jest absurdalna, szkodliwa, nierzetelna i przeciwskuteczna” – mówił po głosowaniu europoseł PiS Ryszard Legutko. „Kiedy wybuchają bomby, UE zmaga się z poważnym kryzysem migracyjnym i grożą nam różne »brexity«, PE zajmuje się problemem, który problemem nie jest, a już na pewno nie jest problemem europejskim” – dodał.

W treści dokumentu czytamy, że „Parlament Europejski jest zaniepokojony tym, że faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i rządom prawa. Niedawne wydarzenia w Polsce, w szczególności polityczny i prawny spór dotyczący składu Trybunału Konstytucyjnego i nowych przepisów dotyczących jego funkcjonowania (...) doprowadziły do powstania obaw dotyczących zdolności Trybunału Konstytucyjnego do obrony konstytucji i zagwarantowania poszanowania rządów prawa”.

Parlament wzywa polskie władze do opublikowania i pełnego wprowadzenia w życie następujących dokumentów: wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 roku, wyroków z 3 i 9 grudnia 2015 roku, pełnej implementacji rekomendacji Komisji Weneckiej. 

Komisja Wenecka przyjęła stanowisko w sprawie Trybunału Konstytucyjnego 11 marca. Konkluzją jej opinii jest to, że „osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa” w Polsce. Komisja stwierdziła, że zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podejmowały niekonstytucyjne działania.

Rezolucja o Polsce jest jednak niewiążącą uchwałą Parlamentu Europejskiego, mającą jedynie polityczne znaczenie.

Jeśli jednak rozpoczęte w styczniu postępowanie Komisji Europejskiej na rzecz praworządności w Polsce zakończy się niepowodzeniem, Komisja Europejska będzie mogła sięgnąć po artykuł 7. Traktatu UE. W myśl tego artykułu Rada Unii Europejskiej może na wniosek Komisji Europejskiej, jednej trzeciej państw UE bądź europarlamentu stwierdzić „istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia” podstawowych wartości z artykułu 2 Traktatu UE (jest wśród nich państwo prawne). Do takiego stwierdzenia trzeba głosów 22 krajów.

Następnie przywódcy krajów Unii w Radzie Europejskiej mogą jednomyślnie stwierdzić stałe naruszenie wartości z artykułu 2 Traktatu UE (na wniosek jednej trzeciej krajów UE lub Komisji Europejskiej i po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego). Byłoby to otwarcie drogi do procedury nakładania sankcji.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną