Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Xi cofa zegary

Chiński prezydent Xi Jinping: nowe wcielenie Mao

„Wujek Xi” dobrze wyczuwa struny w narodowej chińskiej duszy. „Wujek Xi” dobrze wyczuwa struny w narodowej chińskiej duszy. Senado Federal / Wikipedia
Prezydent Xi Jinping miał być chińskim Gorbaczowem, a staje się nowym wcieleniem Mao.
Prezydent Xi Jinping wjeżdża na przegląd wojsk z okazji 70. rocznicy zwycięstwa Chin w wojnie z Japonią. Uroczystościom patronuje gigantyczny portret Mao Zedonga.Zhang Jun/Xinhua Press/Corbis Prezydent Xi Jinping wjeżdża na przegląd wojsk z okazji 70. rocznicy zwycięstwa Chin w wojnie z Japonią. Uroczystościom patronuje gigantyczny portret Mao Zedonga.

Pracoholik. Nie opuszcza biura do późna w nocy i rzadko ogląda swoją o 10 lat młodszą żonę. Szef Partii, a zarazem prezydent Chińskiej Republiki Ludowej. Jest u steru zaledwie od trzech lat, mimo to posiadł władzę niemal absolutną, nawet jak na chińskie warunki. Jest „trzonem” partii, głową państwa i dowódcą sił zbrojnych. Kontroluje tajną policję i komisje decydujące, kto trafi na nocne przesłuchanie i wyląduje na pokazowym procesie.

Polityka 17.2016 (3056) z dnia 19.04.2016; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Xi cofa zegary"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022