Szanowni Państwo,
niewątpliwie najgłośniejszym ostatnio wydarzeniem na świecie był gigantyczny wyciek kwitów z panamskiej kancelarii prawnej, która pomagała wielkim i bogatym z całego świata ukrywać dochody i unikać opodatkowania. Na bieżąco informują o kolejnych ustaleniach gazety codzienne, radio, telewizja i internet, my więc postanowiliśmy opowiedzieć Państwu dwie nieco mniej znane historie – po pierwsze, o metodach działania kancelarii Mossack Fonseka, po drugie zaś o tym, jak to się stało, że te miliony danych wyciekły do prasy.
Znów nie sposób oderwać się od spraw polskich. My więc drukujemy, co brytyjska prasa pisze o aborcyjnym konflikcie w Polsce, amerykańska o szaleństwach Antoniego Macierewicza i rosyjska o pomnikowej wojnie.
W dziale „Wydarzenia” mamy dla Czytelników dobre informacje. Siły irackie odbiły z rąk islamistów starożytną Palmirę, a zniszczenia nie są tak wielkie, jak można się było obawiać. W odbudowie zabytków pomogą też polscy naukowcy. A tymczasem siły antyislamistycznej koalicji szykują się do najważniejszej operacji, która zada ostateczny cios Państwu Islamskiemu – szturmu na Mosul. Jeśli uda się zdobyć to drugie co do wielkości irackie miasto, będzie to początek końca islamistów.
Oczywiście wszystko ma swoją cenę. Gdy Państwo Islamskie traci grunt pod nogami w Iraku i Syrii, próbuje przenieść swoje operacje do Europy. My po zamachach w Brukseli pokazujemy, jak trudno namierzyć europejskim służbom islamistów, bo nie istnieje jeden portret psychologiczny zamachowca.
W dziale „Ludzie” portretujemy prezydenta Turcji Tayyipa Recepa Erdoğana. Choć ten nie toleruje krytyki, morduje Kurdów, a dziennikarzy wsadza do więzień, Zachód nie reaguje. Wszyscy wiedzą, że Erdoğan to łobuz – ale to w końcu „nasz łobuz”, który nie tylko pilnuje flanki NATO, ale też jest ostatnią barierą dla uchodźców.
Naszpikowani sterydami troglodyci tłukący się w klatce? Już nie, MMA to dziś jedna z najlepiej zorganizowanych dyscyplin sportu. W dziale reportażu zabieramy Was także na odległe wyspy Pacyfiku, gdzie maleńkie Palau walczy z kłusownikami.
Zaglądamy także do Ugandy, gdzie aż roi się od osobliwych świętych i cudownych uzdrowicieli, oraz na plan filmowy, gdzie Pedro Almodóvar ukończył właśnie swój najnowszy film.
Christine Lagarde mówi nam o tym, jak trudno dotrzeć kobiecie na szczyty władzy, na majówkę zapraszamy do Hiszpanii, gdzie podziwiać będziemy dzieła Salvadora Dalego, a w dziale Historia opowiadamy niezwykłą historię norweskiego bohatera wojennego.
Zapraszam do lektury!
Paweł Moskalewicz
Redaktor Naczelny