Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Okładka najnowszego numeru FORUM Okładka najnowszego numeru FORUM Polityka
Wydarzeniem ostatnich dwóch tygodni na świecie był gigantyczny wyciek kwitów z panamskiej kancelarii, która pomagała bogatym z całego świata ukrywać dochody.
Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUMTadeusz Późniak/Polityka Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM

Szanowni Państwo,

niewątpliwie najgłośniejszym ostatnio wydarzeniem na świecie był gigantyczny wyciek kwitów z panamskiej kancelarii prawnej, która pomagała wielkim i bogatym z całego świata ukrywać dochody i unikać opodatkowania. Na bieżąco informują o kolejnych ustaleniach gazety codzienne, radio, telewizja i internet, my więc postanowiliśmy opowiedzieć Państwu dwie nieco mniej znane historie – po pierwsze, o metodach działania kancelarii Mossack Fonseka, po drugie zaś o tym, jak to się stało, że te miliony danych wyciekły do prasy.

Znów nie sposób oderwać się od spraw polskich. My więc drukujemy, co brytyjska prasa pisze o aborcyjnym konflikcie w Polsce, amerykańska o szaleństwach Antoniego Macierewicza i rosyjska o pomnikowej wojnie.

W dziale „Wydarzenia” mamy dla Czytelników dobre informacje. Siły irackie odbiły z rąk islamistów starożytną Palmirę, a zniszczenia nie są tak wielkie, jak można się było obawiać. W odbudowie zabytków pomogą też polscy naukowcy. A tymczasem siły antyislamistycznej koalicji szykują się do najważniejszej operacji, która zada ostateczny cios Państwu Islamskiemu – szturmu na Mosul. Jeśli uda się zdobyć to drugie co do wielkości irackie miasto, będzie to początek końca islamistów.

Oczywiście wszystko ma swoją cenę. Gdy Państwo Islamskie traci grunt pod nogami w Iraku i Syrii, próbuje przenieść swoje operacje do Europy. My po zamachach w Brukseli pokazujemy, jak trudno namierzyć europejskim służbom islamistów, bo nie istnieje jeden portret psychologiczny zamachowca.

W dziale „Ludzie” portretujemy prezydenta Turcji Tayyipa Recepa Erdoğana. Choć ten nie toleruje krytyki, morduje Kurdów, a dziennikarzy wsadza do więzień, Zachód nie reaguje. Wszyscy wiedzą, że Erdoğan to łobuz – ale to w końcu „nasz łobuz”, który nie tylko pilnuje flanki NATO, ale też jest ostatnią barierą dla uchodźców.

Naszpikowani sterydami troglodyci tłukący się w klatce? Już nie, MMA to dziś jedna z najlepiej zorganizowanych dyscyplin sportu. W dziale reportażu zabieramy Was także na odległe wyspy Pacyfiku, gdzie maleńkie Palau walczy z kłusownikami.

Zaglądamy także do Ugandy, gdzie aż roi się od osobliwych świętych i cudownych uzdrowicieli, oraz na plan filmowy, gdzie Pedro Almodóvar ukończył właśnie swój najnowszy film.

Christine Lagarde mówi nam o tym, jak trudno dotrzeć kobiecie na szczyty władzy, na majówkę zapraszamy do Hiszpanii, gdzie podziwiać będziemy dzieła Salvadora Dalego, a w dziale Historia opowiadamy niezwykłą historię norweskiego bohatera wojennego.

Zapraszam do lektury!

Paweł Moskalewicz
Redaktor Naczelny

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną