Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Zobacz, jak zmieniało się poparcie dla partii prawicowych w Europie [MAPA INTERAKTYWNA]

Flickr CC by 2.0
W ostatnich latach w całej Unii Europejskiej prawica zaczęła odnosić coraz bardziej spektakularne zwycięstwa wyborcze.

W ostatnich latach w całej Unii Europejskiej prawica zaczęła odnosić coraz bardziej spektakularne zwycięstwa wyborcze – zauważa „New York Times”.

Ostatnie wybory prezydenckie w Austrii pokazały, że skrajna prawica w Europie jest już w stanie zdobywać każde stanowiska. Norbert Hofer przegrał zaledwie 31 tysiącami głosów. Gdyby nie to, skrajna prawica miałaby pierwszego od zakończenia II wojny światowej prezydenta w europejskim kraju.

Austria

Norbert Hofer z nacjonalistycznej i antyimigranckiej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich, zdobywając 35,1 proc. głosów. W drugiej turze otrzymał ich 49,7 proc., minimalnie przegrywając z Alexandrem Van der Bellenem, 72-letnim profesorem ekonomii i byłym liderem Partii Zielonych.

Po raz pierwszy w powojennej historii kraju do władzy mógł dojść człowiek pochodzący z partii, którą w 1950 roku zakładali naziści.

Hofer oparł kampanię na hasłach wzmocnienia granic kraju i jego armii, ograniczenia świadczeń dla imigrantów oraz faworyzowaniu Austriaków na rynku pracy.

Wolnościowa Partia Austrii, której głównym sloganem jest „Austria przede wszystkim”, posiada 40 z 183 mandatów w Radzie Narodowej.

Polska

Prawo i Sprawiedliwość, po kilku latach w opozycji, wróciło do władzy, wygrywając wybory parlamentarne w 2015 roku (39 proc. poparcia).

Partię założyli w 2001 roku Lech i Jarosław Kaczyńscy. PiS po raz pierwszy zdobył władzę w 2005 roku, a miesiąc potem wybory prezydenckie wygrał Lech Kaczyński.

Węgry

Viktor Orbán i jego prawicowa partia Fidesz startując wspólnie z chrześcijańsko-demokratyczną KDNP, wygrał w dwóch ostatnich wyborach parlamentarnych na Węgrzech. Martwiąc przy tym wielu zachodnich przywódców, zaniepokojonych jego coraz bardziej autorytarnymi rządami. Fidesz odniósł również zdecydowane zwycięstwo w głosowaniu do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 r.

Szwecja

Skrajnie prawicowa partia Szwedzkich Demokratów zdobyła około 13 procent głosów w ostatnich wyborach parlamentarnych we wrześniu 2014 roku, co dało jej 49 z 349 miejsc w parlamencie. Jednak żadna partia głównego nurtu nie zawiązała z nimi koalicji, krajem wciąż rządzi mniejszościowy rząd socjaldemokratów i Zielonych.

Grecja

Założona w 1980 roku neofaszystowska partia Złoty Świt zdobyła uwagę międzynarodową w 2012 roku, kiedy to weszła po raz pierwszy do greckiego parlamentu, zdobywając 18 mandatów. Wybory odbyły się w czasie pogłębiającego się w kraju kryzysu finansowego oraz podejmowanych przez rząd reform oszczędnościowych.

We wrześniu 2013 roku greckie władze aresztowały dziesiątki działaczy Złotego Świtu, w tym członków parlamentu i jej lidera partii, Nikosa Michaloliakosa, który został oskarżony o tworzenie organizacji przestępczej.

Francja

Front Narodowy, dzięki anyimigranckim i antyunijnym hasłom, zdobywa coraz większe poparcie wśród Francuzów. W grudniowych wyborach uzyskał 27 proc. głosów.

Partia została ufundowana przez ludzi związanych z III Rzeszą i kolaborującym z nią rządem Vichy. W czasie kiedy na czele partii stał Jean-Marie Le Pen – ojciec obecnej przywódczyni Marine – ugrupowanie głosiło rasistowskie i antysemickie hasła i zaprzeczało istnieniu Holocaustu.

Nowa szefowa FN, Marine Le Pen, zastanawia się nad startem w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Niemcy

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec, założona trzy lata temu jako ruch protestu wobec Unii, cieszy się obecnie 13-proc. poparciem w kraju. Taki wynik oznacza, że ugrupowanie znajduje się na trzecim miejscu – za CDU Angeli Merkel i socjaldemokratami. Może stać się pierwszą skrajnie prawicową partią, która weszła do parlamentu od końca drugiej wojny światowej.

Istotą programu AfD jest wpisane do niego kilka tygodni temu zdanie: Islam nie należy do Niemiec.

Zobacz, jak zmieniało się poparcie dla ruchów prawicowych w ostatnich latach:

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną