Świat

Zobacz, jak zmieniało się poparcie dla partii prawicowych w Europie [MAPA INTERAKTYWNA]

Flickr CC by 2.0
W ostatnich latach w całej Unii Europejskiej prawica zaczęła odnosić coraz bardziej spektakularne zwycięstwa wyborcze.

W ostatnich latach w całej Unii Europejskiej prawica zaczęła odnosić coraz bardziej spektakularne zwycięstwa wyborcze – zauważa „New York Times”.

Ostatnie wybory prezydenckie w Austrii pokazały, że skrajna prawica w Europie jest już w stanie zdobywać każde stanowiska. Norbert Hofer przegrał zaledwie 31 tysiącami głosów. Gdyby nie to, skrajna prawica miałaby pierwszego od zakończenia II wojny światowej prezydenta w europejskim kraju.

Austria

Norbert Hofer z nacjonalistycznej i antyimigranckiej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich, zdobywając 35,1 proc. głosów. W drugiej turze otrzymał ich 49,7 proc., minimalnie przegrywając z Alexandrem Van der Bellenem, 72-letnim profesorem ekonomii i byłym liderem Partii Zielonych.

Po raz pierwszy w powojennej historii kraju do władzy mógł dojść człowiek pochodzący z partii, którą w 1950 roku zakładali naziści.

Hofer oparł kampanię na hasłach wzmocnienia granic kraju i jego armii, ograniczenia świadczeń dla imigrantów oraz faworyzowaniu Austriaków na rynku pracy.

Wolnościowa Partia Austrii, której głównym sloganem jest „Austria przede wszystkim”, posiada 40 z 183 mandatów w Radzie Narodowej.

Polska

Prawo i Sprawiedliwość, po kilku latach w opozycji, wróciło do władzy, wygrywając wybory parlamentarne w 2015 roku (39 proc. poparcia).

Partię założyli w 2001 roku Lech i Jarosław Kaczyńscy. PiS po raz pierwszy zdobył władzę w 2005 roku, a miesiąc potem wybory prezydenckie wygrał Lech Kaczyński.

Węgry

Viktor Orbán i jego prawicowa partia Fidesz startując wspólnie z chrześcijańsko-demokratyczną KDNP, wygrał w dwóch ostatnich wyborach parlamentarnych na Węgrzech. Martwiąc przy tym wielu zachodnich przywódców, zaniepokojonych jego coraz bardziej autorytarnymi rządami. Fidesz odniósł również zdecydowane zwycięstwo w głosowaniu do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 r.

Szwecja

Skrajnie prawicowa partia Szwedzkich Demokratów zdobyła około 13 procent głosów w ostatnich wyborach parlamentarnych we wrześniu 2014 roku, co dało jej 49 z 349 miejsc w parlamencie. Jednak żadna partia głównego nurtu nie zawiązała z nimi koalicji, krajem wciąż rządzi mniejszościowy rząd socjaldemokratów i Zielonych.

Grecja

Założona w 1980 roku neofaszystowska partia Złoty Świt zdobyła uwagę międzynarodową w 2012 roku, kiedy to weszła po raz pierwszy do greckiego parlamentu, zdobywając 18 mandatów. Wybory odbyły się w czasie pogłębiającego się w kraju kryzysu finansowego oraz podejmowanych przez rząd reform oszczędnościowych.

We wrześniu 2013 roku greckie władze aresztowały dziesiątki działaczy Złotego Świtu, w tym członków parlamentu i jej lidera partii, Nikosa Michaloliakosa, który został oskarżony o tworzenie organizacji przestępczej.

Francja

Front Narodowy, dzięki anyimigranckim i antyunijnym hasłom, zdobywa coraz większe poparcie wśród Francuzów. W grudniowych wyborach uzyskał 27 proc. głosów.

Partia została ufundowana przez ludzi związanych z III Rzeszą i kolaborującym z nią rządem Vichy. W czasie kiedy na czele partii stał Jean-Marie Le Pen – ojciec obecnej przywódczyni Marine – ugrupowanie głosiło rasistowskie i antysemickie hasła i zaprzeczało istnieniu Holocaustu.

Nowa szefowa FN, Marine Le Pen, zastanawia się nad startem w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. 

Niemcy

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec, założona trzy lata temu jako ruch protestu wobec Unii, cieszy się obecnie 13-proc. poparciem w kraju. Taki wynik oznacza, że ugrupowanie znajduje się na trzecim miejscu – za CDU Angeli Merkel i socjaldemokratami. Może stać się pierwszą skrajnie prawicową partią, która weszła do parlamentu od końca drugiej wojny światowej.

Istotą programu AfD jest wpisane do niego kilka tygodni temu zdanie: Islam nie należy do Niemiec.

Zobacz, jak zmieniało się poparcie dla ruchów prawicowych w ostatnich latach:

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Uzbrojenie na nową wojnę

Po latach wojowania z terroryzmem USA szykują się do starcia z równorzędnym przeciwnikiem. Czy nowe systemy uzbrojenia sprawią, że potencjalny konflikt zbrojny między mocarstwami będzie niewidzialną wojną nowoczesnych urządzeń?

Przemysław Ziemacki
26.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną