Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Próba sił między rządem a związkowcami. Francja pogrąża się w chaosie

. . PASCALVAN / Flickr CC by 2.0
Francja strajkami stoi, jednak obecne strajki kłują w oczy dosadniej, ponieważ ogarnęły kraj na kilkanaście dni przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Strajkują elektrownie atomowe, kolejarze i pracownicy prawie wszystkich francuskich rafinerii. Na stacjach brakuje paliwa, nie kursuje część pociągów, a Paryżowi grozi odcięcie od prądu. Za chwilę do protestu dołączą pracownicy komunikacji miejskiej i pracownicy lotnisk. Staną autobusy i zatrzyma się ruch samolotowy. Francja pogrąża się w chaosie.

To próba sił pomiędzy rządem François Hollande’a, który chce przeforsować zmiany w prawie pracy, a związkowcami, którzy zamierzają udowodnić, że są w stanie sparaliżować cały kraj i zmusić rząd do wycofania się z reform.

Francja strajkami stoi, więc obrazki Francuzów wylegających na ulice czy informacji o niekursującym metrze lub protestach pracowników jakiegoś sektora nikogo nie dziwią. Jednak obecne strajki kłują w oczy dosadniej, ponieważ ogarnęły kraj na kilkanaście dni przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Protesty targają krajem w chwili, kiedy wszyscy powinni się raczej szykować na przyjęcie gości i starać pokazać z jak najlepszej strony.

Tymczasem chaos opanował nie tylko ulice, ale i francuską politykę. Rządzący dzisiaj Francją socjaliści wiedzą, że jeśli nie uda im się przeprowadzić reform i ugną się przed związkowcami, przyszłoroczne wybory mają już stracone. Wybory są dopiero za rok, ale oprócz populistycznej Marine Le Pen z Frontu Narodowego wyraźnych przywódców nie widać zarówno po prawej, jak i po lewej stronie.

Popularność prezydenta w zeszłym miesiącu spadła do rekordowo niskiego poziomu 13 proc. Kto miałby pociągnąć socjalistów, na razie nie wiadomo, choć pierwsze symptomy wzajemnego podgryzania i walki o przywództwo po lewej stronie sceny politycznej już są widoczne.

Nie inaczej jest po prawej stronie, gdzie w buty lidera chciałby ponownie wejść poprzedni prawicowy prezydent Nicolas Sarkozy. Za mało jednak czasu minęło od jego prezydentury, żeby Francuzi zapomnieli jego popisy, i jak na razie nie udaje się Sarkozy’emu odbudować zaufania wśród ludzi ani zjednoczyć wokół siebie całej prawej strony.

Francja jest kolejnym krajem Europy, w którym widać zmęczenie partiami głównego nurtu. Na horyzoncie zaczynają pojawiać się nowe ugrupowania i ruchy, które w ciągu najbliższych miesięcy będą próbowały przyciągnąć wyborców.

Do bałaganu politycznego dochodzą słabe wyniki gospodarcze i wysokie bezrobocie (około 10 proc. i prawie 25 proc. wśród młodych). Francja traci miejsca pracy i przestaje być konkurencyjna. Jeśli złożyć to z trwającymi przecież od kilku tygodni strajkami, których koszty dla słabującej gospodarki są ogromne, to obraz jest jeszcze bardziej ponury.

Francja, którą jeszcze niedawno stawiano obok Niemiec, jeden z dwóch głównych motorów unijnej gospodarki, wyraźnie wytraciła swój impet. I nie wygląda to na chwilowe spowolnienie. Żeby coś drgnęło, trzeba uelastycznić rynek pracy. Rządzący wiedzą, że reform nie da się już dłużej odkładać, ale popularności im to raczej nie przysporzy. Czy czuły na pochwały Hollande i chcący jak najlepiej zaprezentować swój kraj jako gospodarza Euro wytrzyma presję i nie zamiecie przed imprezą kłopotów pod dywan? Zobaczymy pewnie już w pierwszym tygodniu czerwca.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną