Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Twarze do wzięcia

Pokazowy obóz dla uchodźców w Turcji

Pokazowy obóz w Nizipie powstał w lutym 2013 r. Pokazowy obóz w Nizipie powstał w lutym 2013 r. Witold Pawłowski / Polityka
Za podwójnym ogrodzeniem leniwie płynie Eufrat, zmierzając do Syrii i Iraku. Dzieciom z obozu nie przychodzi do głowy, że rzeka może służyć do kąpania.
Polityka

Syria jest o 40 km stąd, ale nie słychać wystrzałów. Siostra Awada, w tamtym życiu nauczyciela angielskiego, 40-latka, dzwoniła dziś z obozu w Kilis, tuż przy granicy, że tam rakiety daeszowców (bojowników tzw. Państwa Islamskiego) walą na stronę turecką, i że strach. Tu, w Nizipie, można powiedzieć, że jest spokój. Wokół znajomy pejzaż: pagórki i ciągnące się kilometrami gaje oliwne i pistacjowe. Gaziantep, lokalna metropolia, to stolica pistacji i baklawy, każdy w Turcji to powie. Gaziantep ma 1,93 mln mieszkańców plus aktualnie 350 tys. uciekinierów z Syrii. Syryjskich braci – jak ich się tu oficjalnie nazywa. W 130-tysięcznym Kilis jest 130 tys. Syryjczyków plus wielotysięczny obóz. Granica państwowa jest tu stosunkowo świeżej daty, przecięła dawne osmańskie więzy. Każdy z tamtej strony ma jakąś rodzinę po tej stronie. I kiedy przyszła trwoga i już nie szło wytrzymać albo nie było dachu nad głową, przypomnieli sobie o tureckich krewnych. Przynajmniej żeby się gdzieś zaczepić na początek.

Ci bez miejscowych korzeni, zagubieni, chorzy, starzy, mało przedsiębiorczy, gapowaci trafili do obozów. Ten w Nizipie powstał w lutym 2013 r. Używany tu drut kolczasty jest nowoczesny, blaszkowy. Otacza 906 przystosowanych do zamieszkania kontenerów, poustawianych w ulice. Po jednym na rodzinę, czyli tu średnio 6 osób. 21 m kw.: kuchnia, łazienka i pomieszczenie do spania i jedzenia. Z góry, w gorszym świetle, mogłoby się wydawać, że to morskie kontenery czekają w porcie na wielką podróż. Ale jest akurat odwrotnie, kto tu trafi, ugrzązł na dobre, a ostatnio zaczął się psychiczny etap, który można nazwać czasem realizmu. Bardzo wzrosło zapotrzebowanie na naukę tureckiego.

Polityka 23.2016 (3062) z dnia 31.05.2016; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Twarze do wzięcia"
Reklama