Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Zobacz, ile osób zginęło na śródziemnomorskich szlakach w drodze do Europy [MAPA INTERAKTYWNA]

Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w ciągu ostatnich kilku dni około 700 osób zginęło na Morzu Śródziemnym, próbując dostać się do Europy.
.Kripos_NCIS/Flickr CC by 2.0.

To zaledwie przybliżone dane, nie wiadomo, ile dokładnie osób zginęło. Wiadomo jednak, że było wśród nich co najmniej 40 dzieci. Ta tragiczna seria rozpoczęła się tydzień temu w środę, kiedy na południe od Włoch zatonęła łódź ze 100 osobami na pokładzie. Wszystkie uznano za zaginione.

W czwartek z portu w Libii w kierunku Europy wypłynęła łódź bez silnika, którą holowała inna jednostka przemytników. W kolejnej tragedii zginęło 550 osób z 670 znajdujących się na łodzi. W piątek na Morzu Śródziemnym zginęło co najmniej 45 osób, uratowano 135.

Wraz z pogłębianiem się kryzysów w Syrii i w Afryce rośnie liczba uchodźców, którzy chcą dotrzeć do Europy. Według danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji od 2014 r. do dziś na trzech głównych szlakach wiodących do Europy zginęło prawie 9,5 tys. osób. W 2014 r. na Morzu Śródziemnym utonęło 3279 osób, w 2015 r. 3770, a tylko w tym roku już 2443 osoby.

Uchodźcy płyną do Europy trzema głównymi szlakami: zachodni wiedzie z Północnej Afryki (Maroko, Algieria) do wybrzeży Hiszpanii, centralny prowadzi z Libii do wybrzeży Włoch (celem jest wyspa Lampedusa), zaś wschodni z Turcji w kierunku greckich wysp.

Zobacz, jak w ciągu ostatnich lat zmieniały się tragiczne statystyki:

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną