„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

UEFA bezlitosna. Rosja może zostać wykluczona z Euro 2016. Na razie zapłaci 150 tys. euro kary

Forum
UEFA ukarała Rosję za wywołanie zamieszek na stadionie po sobotnim meczu z Anglią w Marsylii.

UEFA zastosowała wobec Rosji „zawieszoną dyskwalifikację”, co oznacza, że jeśli rosyjscy kibice będą wszczynać rozróby podczas kolejnych rozgrywek, reprezentacji grozi wykluczenie z mistrzostw. „Zawieszona dyskwalifikacja” ma obowiązywać do końca turnieju.

Rosja ma również zapłacić 150 tys. euro kary. Decyzja UEFA odnosi się wyłącznie do zachowania rosyjskich kibiców podczas meczu z Anglią, bo tylko tu sięga jurysdykcja piłkarskiej federacji.

Przypomnijmy: po meczu, zakończonym wynikiem 1:1, rosyjscy kibice wdarli się do angielskiego sektora na Stade Vélodrome w Marsylii. Na szczęście szybko udało się opanować sytuację. Do Marsylii miało przyjechać w sumie ok. 70 tys. kibiców z Wielkiej Brytanii i ok. 20 tys. fanów z Rosji.

W Marsylii groźnie było jeszcze przed meczem, gdzie doszło do bójek między kibolami obu drużyn na ulicach miasta. W wyniku starć rannych zostało 31 osób. Jeden z angielskich kibiców trafił do szpitala w stanie krytycznym. Interweniowała policja, użyto gazu łzawiącego, zatrzymano 6 osób.

We wtorek francuskie władze rozpoczęły proces deportacji krewkich rosyjskich kiboli, po zidentyfikowaniu 29, którzy brali udział w starciach w Marsylii. W Mandelieu koło Cannes francuska policja zatrzymała autokar wiozący kibiców do Lille.

Na Stade Vélodrome w Marsylii 21 czerwca Polska zmierzy się z Ukrainą.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną