Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Co wiemy o napastniku z Monachium

Twitter
Sprawca strzelaniny miał 18 lat, urodził się i wychował w Monachium. Był irańskiego pochodzenia. Interesował się atakami szaleńców.

Bawarska policja ujawniła w niedzielę, że napastnik swój czyn planował od roku, a broń zakupił nielegalnie przez internet. Jego ofiary były przypadkowe, a nie jak wcześniej sugerowały media, koledzy z klasy.

„Jego mieszkanie, czy raczej pokój, został przeszukany” – mówił w sobotę na konferencji prasowej Hubertus Andra, szef policji w Monachium. Dodał, że nie ma żadnych przesłanek wskazujących na kontakty napastnika z tzw. Państwem Islamskim. „Ten przypadek nie ma żadnych związków z problemem uchodźczym” – precyzował Andra.

W pokoju napastnika znaleziono materiały dotyczące ataków szaleńców, w tym książkę „Amok w głowie. Dlaczego uczniowie zabijają?”. Szef policji mówił, że sprawca intensywnie zajmował się tym tematem. Nie zostawił żadnego listu pożegnalnego. Popełnił samobójstwo prawdopodobnie przez strzał w głowę.

Podczas ataku był uzbrojony w pistolet Glock i miał przy sobie ponad 300 sztuk amunicji. Gdy znaleziono go martwego, w magazynku jego pistoletu były jeszcze naboje, a numer seryjny pistoletu był spiłowany.

Przedstawiciel Landowego Urzędu Kryminalnego Robert Heimberger powiedział, że napastnik prawdopodobnie leczył się psychicznie, cierpiał na depresję. „To był klasyczny czyn szaleńca” – stwierdził na konferencji.

Prawdopodobnie włamał się na konto młodej kobiety na Facebooku i rozesłał z niego wiadomość, w której zachęcał ludzi do przyjścia w piątek, o godz. 16, do centrum handlowego Olympia. Wiadomość miała mieć taką treść: „Dam wam coś, jeśli tego będziecie chcieli, nie będzie to zbyt drogie”.

Szef policji potwierdził też, że sprawca działał w pojedynkę. Podkreślił, że można to już stwierdzić w sposób jednoznaczny. Dodał, że nie ma żadnych powodów, by unikać Monachium. Zapewniał, że sytuacja jest bezpieczna.

Śledczy zakładają, że istniał związek między piątkowym atakiem w Monachium a zamachem, którego pięć lat wcześniej dokonał w Norwegii Anders Behring Breivik. „Związek jest oczywisty” – powiedział Hubertus Andra. W piątek minęło pięć lat od zabicia przez Breivika 77 ludzi na wyspie Utoya.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną