Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Prezydentka? Hillary Clinton z oficjalną nominacją demokratów

Konwencja Partii Demokratycznej w Wells Fargo Center w Filadelfii Konwencja Partii Demokratycznej w Wells Fargo Center w Filadelfii Disney | ABC Television Group / Flickr CC by 2.0
To zdarza się po raz pierwszy. Choć Amerykanki stworzyły nowoczesny feminizm, nigdy dotąd nie zaszły tak wysoko w polityce jak Hillary Clinton.

Hillary Clinton już zapisała się w historii politycznej USA, choć wyborów prezydenckich jeszcze nie wygrała i nie jest pewne, czy wygra. Zapisała się oczywiście tym, że zdobyła oficjalną nominację Partii Demokratycznej na kandydatkę na prezydenta.

To zdarza się po raz pierwszy. Choć Amerykanki stworzyły nowoczesny feminizm, nigdy do tej pory nie zaszły tak wysoko w polityce jak Hillary Clinton. Ale jednocześnie w tej samej Ameryce sukces odnosi Donald Trump, który nie ma zahamowań w uprawianiu politycznego damskiego boksu wymierzonego w Hillary. W tym sensie nadchodzące wybory okażą się też testem sił amerykańskiego kołtuństwa z amerykańskim społecznym progresizmem.

Na zjeździe demokratów zakończonym w czwartek w Filadelfii kandydaturę Clinton poparli wszyscy partyjni liderzy, włącznie senatorem Sandersem.

Ton nadał oczywiście urzędujący prezydent Barack Obama. Jak zwykle retorycznie znakomity. Ale czy ten pokaz jedności wystarczy, by zatrzymać populistycznego izolacjonistę pozbawionego jakiegokolwiek doświadczenia państwowego?

Może nie wystarczyć. W sondażach różnice między Clinton i Trumpem są w granicach błędu statystycznego. Trump ma bardzo grubą skórę i tupet graniczący z bezczelnością. I to amerykańskim wyborcom może się podobać bardziej niż wielkie polityczne i państwowe doświadczenie Hillary. To doświadczenie w obecnych chybotliwych czasach powinno się tym bardziej liczyć, ale jest raczej przeciwnie: dziś to obciążenie w oczach „wkurzonych” elitami.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną