Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Polityka
Gdy ten numer FORUM pojawi się w kioskach, w Rio De Janeiro rozpoczną się igrzyska.
Tadeusz Późniak/Polityka

Od dłuższego czasu nad igrzyskami i całym światowym sportem unosi się mroczny cień dopingu. Ogromne kontrowersje wywołała decyzja Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki, wykluczająca z udziału w igrzyskach wszystkich rosyjskich lekkoatletów.

Najsłynniejsza z nich, Jelena Isinbajewa, w niezwykle emocjonalny sposób protestuje przeciw tej zbiorowej odpowiedzialności, a my publikujemy wywiad, którego udzieliła ostatnio tygodnikowi „Der Spiegel”.

Równie ciekawa jest rozmowa z Periklesem Simonem, lekarzem sportowym i specjalistą od dopingu, który przekonuje, że istniejący system kontroli zawodników jest kompletnie nieskuteczny i banalnie łatwy do obejścia.

W naszym olimpijskim raporcie znajdziecie też portret amerykańskiego arcymistrza pływania Michaela Phelpsa, dla którego start w Rio to już piąte (i ostatnie) igrzyska. Nie piszemy jednak o sportowych dokonaniach Phelpsa, ale przede wszystkim o życiu prywatnym oraz o zwycięskiej walce z alkoholem, którą stoczył.

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zajrzeli w okolice stadionów. Zapraszamy czytelników do biednych faweli Rio, gdzie policja właśnie przegrywa na całej linii walkę z gangami. Na deser zabieramy Państwa do starożytnej Grecji, by pokazać, jak olimpijskie zmagania wyglądały przed tysiącami lat.

Oczywiście nie samą olimpiadą FORUM żyje. Mamy dla Państwa znakomity reportaż z Turcji po zamachu, gdzie władza przy okazji rozprawy z puczystami ostatecznie likwiduje demokrację. Również w Turcji, przy granicy z Syrią, rozgrywa się inna opowieść – o małych uchodźcach, zmuszonych do pracy ponad siły, by utrzymać swe głodujące rodziny.

Jako że wakacje w pełni, mamy dla Państwa raport, gdzie spędzić bezpieczny urlop, i czym się kierować, wybierając kierunek letnich wojaży. Na pewno pięknie i bezpiecznie jest w Albanii, a atrakcje jej południowego wybrzeża opisujemy w tym numerze.

Na koniec (choć w numerze to na początku) zachęcam Państwa do lektury kolejnych „Ech Polskich” z prasy światowej. Tym razem niemiecka prasa pisze o tym, dlaczego PiS zwalcza Jerzego Owsiaka, oraz jak wypadło spotkanie konserwatywnej Polski z papieżem Franciszkiem, a ukraiński pisarz Oleh Pohałczuk tłumaczy, dlaczego Ukraińcy obrazili się na Polaków za uchwałę Sejmu w sprawie Wołynia.

Zapraszam do lektury!
Paweł Moskalewicz
Redaktor naczelny FORUM

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Historia

Bitwa pod Grunwaldem i wojna golubska. Polacy i Litwini zmarnowali szansę

Polska i Litwa 600 lat temu ukróciły ekspansję Zakonu Krzyżackiego. Jednak pokój podpisany nad jeziorem Mełno, choć stał się początkiem końca państwa zakonnego, rozczarowuje.

Sławomir Leśniewski
27.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną