„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Polityka
Gdy ten numer FORUM pojawi się w kioskach, w Rio De Janeiro rozpoczną się igrzyska.
Tadeusz Późniak/Polityka

Od dłuższego czasu nad igrzyskami i całym światowym sportem unosi się mroczny cień dopingu. Ogromne kontrowersje wywołała decyzja Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki, wykluczająca z udziału w igrzyskach wszystkich rosyjskich lekkoatletów.

Najsłynniejsza z nich, Jelena Isinbajewa, w niezwykle emocjonalny sposób protestuje przeciw tej zbiorowej odpowiedzialności, a my publikujemy wywiad, którego udzieliła ostatnio tygodnikowi „Der Spiegel”.

Równie ciekawa jest rozmowa z Periklesem Simonem, lekarzem sportowym i specjalistą od dopingu, który przekonuje, że istniejący system kontroli zawodników jest kompletnie nieskuteczny i banalnie łatwy do obejścia.

W naszym olimpijskim raporcie znajdziecie też portret amerykańskiego arcymistrza pływania Michaela Phelpsa, dla którego start w Rio to już piąte (i ostatnie) igrzyska. Nie piszemy jednak o sportowych dokonaniach Phelpsa, ale przede wszystkim o życiu prywatnym oraz o zwycięskiej walce z alkoholem, którą stoczył.

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zajrzeli w okolice stadionów. Zapraszamy czytelników do biednych faweli Rio, gdzie policja właśnie przegrywa na całej linii walkę z gangami. Na deser zabieramy Państwa do starożytnej Grecji, by pokazać, jak olimpijskie zmagania wyglądały przed tysiącami lat.

Oczywiście nie samą olimpiadą FORUM żyje. Mamy dla Państwa znakomity reportaż z Turcji po zamachu, gdzie władza przy okazji rozprawy z puczystami ostatecznie likwiduje demokrację. Również w Turcji, przy granicy z Syrią, rozgrywa się inna opowieść – o małych uchodźcach, zmuszonych do pracy ponad siły, by utrzymać swe głodujące rodziny.

Jako że wakacje w pełni, mamy dla Państwa raport, gdzie spędzić bezpieczny urlop, i czym się kierować, wybierając kierunek letnich wojaży. Na pewno pięknie i bezpiecznie jest w Albanii, a atrakcje jej południowego wybrzeża opisujemy w tym numerze.

Na koniec (choć w numerze to na początku) zachęcam Państwa do lektury kolejnych „Ech Polskich” z prasy światowej. Tym razem niemiecka prasa pisze o tym, dlaczego PiS zwalcza Jerzego Owsiaka, oraz jak wypadło spotkanie konserwatywnej Polski z papieżem Franciszkiem, a ukraiński pisarz Oleh Pohałczuk tłumaczy, dlaczego Ukraińcy obrazili się na Polaków za uchwałę Sejmu w sprawie Wołynia.

Zapraszam do lektury!
Paweł Moskalewicz
Redaktor naczelny FORUM

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną