Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Paniom w burkini dziękujemy

W Cannes wprowadzono zakaz kąpania się w burkini. To absurd i przejaw islamofobii

Tumblr
Pomysł mera Lisnarda zelektryzował Francję. Ale raczej negatywnie.

Burkini. Żartobliwie urobiona od słowa bikini nazwa kostiumu kąpielowego dla muzułmanek. Przykrywa całe ciało kobiety prócz twarzy. Francuskie prawo zakazuje zakrywania twarzy, ale nie ciała. Mimo to burmistrz Cannes zarządził, że w miejskim parku wodnym burkini są niedozwolone. Nie wolno się kąpać w stroju urągającym moralności publicznej lub zasadzie świeckości państwa. Żydowska kipa i chrześcijański krzyżyk nie są na plaży w Cannes zakazane.

Pomysł mera Lisnarda zelektryzował Francję. Ale raczej negatywnie. Media dopatrzyły się w nim motywu politycznego. Mer uznał, że zakazem burkini zapunktuje u wyborców. Więc jego pomysł to nie tyle islamofobia, ile kampania wyborcza.

Pytanie, skąd ta pewność, że ten pomysł zadziała? Na razie burmistrzowi nie pomaga. Francuskie Stowarzyszenie do Walki z Islamofobią nazwało zakaz nielegalnym, dyskryminującym i sprzecznym z konstytucją. Rozważa skargę sądową. Jednak od końca lipca, kiedy zakaz ogłoszono, nie zrobiono z niego użytku. Żadna kobieta w burkini nie została z kąpieliska wyproszona. Obrońcy praw człowieka zapowiadają, że do tego nie odpuszczą. To przecież absurd nakazywać ludziom, w jakich strojach mają się kąpać.

Mer idzie w zaparte: burkini to symbol islamskiego ekstremizmu, niedopuszczalny w miejscu publicznym. Ale trudno oprzeć się wrażeniu, że monsieur Lisnard po prostu się wygłupił. Nie byłoby może o czym pisać, gdyby nie to, że sprawa burkini mówi znacznie więcej o kondycji emocjonalnej Francuzów niż o islamskim ekstremizmie.

Francja żyje w niepewności i strachu, i to jest zrozumiałe po atakach prawdziwych ekstremistów, jakie się ostatnio tam zdarzyły. Ale nie powinna na tym tle osuwać się w śmieszność. Nie przystoi.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną