Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Dlaczego ten chłopczyk nie płacze? Kolejny symbol wojny w Syrii

Youtube
Media na całym świecie, w tym polskie, publikują niezwykle mocne zdjęcie kilkuletniego syryjskiego chłopczyka wyciągniętego spod gruzów w Aleppo.

Wiemy już, że chłopczyk nazywa się Omran Daqneesh i ma pięć lat. Chłopczyk jest jednym z pięciorga dzieci rannych podczas ataku tego dnia (wśród poszkodowanych jest również troje jego rodzeństwa w wieku roku, 6 i 11 lat, a także rodzice chłopca). Omran trafił do szpitala, gdzie lekarze opatrzyli mu ranę głowy i wypisali.

Na filmie widzimy, jak ktoś podaje dziecko ratownikowi, a ten umieszcza je w karetce, sadza na fotelu. Dziecko jest całe w pyle, kurzu i krwi. Nie płacze, patrzy wprost w obiektyw kamery, nagle przeciera rączką czoło i ogląda ją, zdziwione widokiem krwi.

Chłopczyk ma pięć lat, co oznacza, że nie zna innego życia niż wojna, która toczy się też od pięciu lat.

Nie znamy wielu szczegółów dotyczących tego nagrania, nie możemy również potwierdzić jego autentyczności. Wideo opatrzono datą 17 sierpnia 2016 r., ma być relacją po ataku na dzielnicę Qatardżi we wschodnim Aleppo. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie w środowym bombardowaniu zginęły trzy osoby, a 12 zostało rannych.

Film został umieszczony w sieci przez Aleppo Media Center.

Chłopczyk z Aleppo prawdopodobnie stanie się kolejnym symbolem wojny z Syrii, tak jak mały Aylan Kurdi wyrzucony na brzeg u wybrzeży Turcji czy mała, przerażona Adi Hudea w obozie dla uchodźców, która podniosła rączki na widok obiektywu, sądząc, że to lufa karabinu.

Aleppo od 17 lipca tego roku znajduje się pod oblężeniem sił rządowych przy wparciu Rosji, które otoczyły wschodnie dzielnice miasta. Według ONZ mieszka tu nadal 275 tys. mieszkańców. Ostatnio walki się nasiliły, społeczność międzynarodowa wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni. Moskwa proponuje jedynie trzygodzinny rozejm, co zdaniem wielu organizacji i państw jest nie do przyjęcia.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną