Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Wysoki Trybunał zaciąga hamulec w sprawie brexitu. Skutki są jak trzęsienie ziemi

Theresa May Theresa May UK Parliament/Jessica Taylor / Flickr CC by 2.0
Wysoki Trybunał Sądowniczy Anglii i Walii orzekł, że rząd brytyjski nie może wszczynać procedury opuszczenia UE z pominięciem parlamentu.

Sąd stanął na stanowisku, że zajmuje się kwestią prawną, a nie polityczną. Kwestia prawna polega na tym, czy rząd może bez zgody parlamentu brytyjskiego negocjować z Unią Europejską warunki Brexitu, czyli opuszczenia struktur UE przez Wielką Brytanię.

Grupa obywateli, którzy byli przeciwko Brexitowi, zapytała o to Trybunał. I Trybunał odpowiedział: nie. Rząd nie może podejmować takich działań bez aprobaty parlamentu brytyjskiego, bo byłoby to naruszeniem jego konstytucyjnej suwerenności w państwie.

Sprawa zelektryzowała Brytyjczyków i Europę. Konsekwencje orzeczenia są jak trzęsienie ziemi. Przede wszystkim dla rządu premier Theresy May, która zapowiada od dawna, że chce zacząć rokowania z Brukselą w sprawie opuszczenia UE nie później niż w marcu 2017 r. May zapewniała, że wynik referendum w sprawie Brexitu zostanie uszanowany.

Czy decyzja sądu opóźni Brexit?

Decyzja sędziów bardzo komplikuje życie rządowi, bo stawia pod znakiem zapytania nie tylko terminarz, ale też meritum, czyli treść negocjacji. Jeśli bowiem rząd poszedłby w tej sprawie do parlamentu, to musiałby się liczyć z tym, że posłowie zgłosiliby uwagi. Mogliby nacisnąć na rząd, by zmienił założenia negocjacji na miększe. Mogłoby dojść do ostrej debaty zakończonej wezwaniem do dymisji rządu i przyspieszonych wyborów.

Liczbowo rządzący konserwatyści prawdopodobnie daliby radę przegłosować w parlamencie poparcie dla planów May. Ale premier musiałaby działać szybko. Tymczasem zapowiada złożenie odwołania od orzeczenia do Sądu Najwyższego, co może się okazać błędem politycznym, bo przedłuża brexitowskie spory, a na dokładkę sugeruje, że rząd nie jest gotowy skonfrontować się z parlamentem, a może w ogóle chce go odsunąć w tej sprawie na bok.

To w ojczyźnie parlamentaryzmu zachowanie samobójcze. Na Wyspach podnoszą się wprawdzie głosy, że orzeczenie jest bez sensu, bo najważniejsza jest wola narodu wyrażona w czerwcom referendum i od jego decyzji nie ma odwrotu. Jednak parlament jest demokratyczną reprezentacją tegoż narodu i ma prawo dyskutować o wszystkim i podejmować decyzje we wszystkich sprawach. Dlatego nawet niektórzy polityczni sprzymierzeńcy May nie byli zachwyceni perspektywą wniesienia przez nią odwołania od decyzji Trybunału.

Tak czy owak po tej decyzji artykuł 50. może poczekać na aktywację o wiele dłużej, niż chciałby rząd. To dobra wiadomość dla części biznesu brytyjskiego i międzynarodowego, ale też dla tych obywateli UK, którzy nie głosowali za Brexitem (a była ich prawie połowa). Na razie z Brexitu zrobił się „pół-Brexit”.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną