„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Rosja hakuje i szpieguje: po co?

Dzienniki amerykańskie o analizie CIA w sprawie wyborów

Valdemar Doveiko / Forum
Dwa najważniejsze dzienniki amerykańskie piszą o manipulowaniu ostatnimi wyborami prezydenckimi przez Rosjan.

„New York Times” informuje, że amerykańskie służby specjalne mają wiarygodne dane o hakerskiej aktywności rosyjskiej podczas amerykańskiej kampanii wyborczej. Z kolei „The Washington Post” publikuje sprawozdanie na ten temat pochodzące z kręgów CIA.

Wniosek podobny: Rosjanie włamali się elektronicznie do zasobów centrali Partii Demokratycznej i szefa sztabu Hillary Clinton i wykradli tysiące wrażliwych informacji. Włamali się też do zasobów centrali Partii Republikańskiej, ale tych łupów nie wykorzystali, przynajmniej na razie. Wykradzione Demokratom informacje przez swych ludzi w USA Rosjanie podrzucili organizacji WikiLeaks, a ta je upubliczniła, powodując polityczne kłopoty w sztabie wyborczym Hillary Clinton.

Przypomniano przy okazji, że Donald Trump publicznie wzywał podczas kampanii, aby Rosjanie pomogli wykazać kłamstwa Hillary. Ekipa prezydenta elekta odcina się od sugestii, że Trump wygrał z pomocą rosyjskich przyjaciół. Ludzie Trumpa podważają też wiarygodność informacji wywiadu amerykańskiego: to taka sama prawda jak ta, że Saddam Husajn miał broń masowego rażenia.

Ale pod znakiem zapytania można też postawić wiarygodność deklaracji ekipy Trumpa. Musi przecież bronić interesu swojego mocodawcy i bronić jego wizerunku. Przegrał bowiem głosowanie powszechne wyraźnie, nie ustają protesty na tym tle. Urzędujący prezydent Obama nakazał wszczęcie śledztwa w sprawie rosyjskich hakerów.

Rosyjscy szpiedzy gromadzą informacje wojskowe

Trump bagatelizuje tę sprawę, ale ostrzeżenia przed rosyjskimi szpiegami napływają też z Europy. Rzadko się zdarza, by wysoki funkcjonariusz wywiadu brytyjskiego kontaktował się bezpośrednio z mediami. A tak stało się właśnie w związku z akcją szpiegowską Rosji w UK.

Andrew Parker, dyrektor generalny brytyjskiej służby specjalnej MI5, ostrzegł w rozmowie z dziennikiem „The Guardian”, że Rosję należy obecnie uważać za najbardziej agresywne wywiadowczo państwo świata. Rosjanie na potęgę e-szpiegują, prowadzą ataki cybernetyczne, działalność wywrotową i propagandową. Według Parkera rosyjscy szpiedzy gromadzą informacje wojskowe, ekonomiczne i polityczne, czyli na bardzo szeroką skalę.

Powstaje niepokojące pytanie: po co? Jeśli chodzi o Amerykę, cel Rosjanie osiągnęli. Rewelacje prasowe to jedno, wygrana Trumpa to drugie. Trump przez to zwycięstwa nie utraci. Jednak szerzej patrząc, naprawdę jest się czym martwić. Nasilenie akcji szpiegowskiej to zwykle wstęp do działań wojennych.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną