Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Ciężarówka wjechała w ludzi na targu w Berlinie

Fabrizio Bensch / Forum
Policja mówi o 12 ofiarach śmiertelnych i 48 rannych. W ciężarówce znaleziono ciało Polaka.

19 grudnia tuż po godz. 20 w dzielnicy Berlina Charlottenburg ciężarówka wjechała w ludzi odwiedzających świąteczny jarmark. 12 osób zginęło, 48 jest rannych. Służby podejrzewają, że był to zamach terrorystyczny, ale nie potwierdzają jeszcze tej informacji.

Władze Berlina ogłosiły, że we wtorek o godzinie 12 odbędzie się specjalna konferencja prasowa, w czasie której udzielą wszelkich informacji. „Siły bezpieczeństwa zakładają, że był to zamach” – powiedział agencji DPA rzecznik policji.

Na nagraniu z miejsca zdarzenia, wykonanym przez dziennikarza „Berlin Morgenpost”, widać ranne osoby leżące na ziemi i zniszczone stoiska handlowe. Policja podaje, że osoba prowadząca ciężarówkę została zatrzymana kilkadziesiąt minut po tym tragicznym zdarzeniu. W ciężarówce znaleziono ciało Polaka.

Ciało Polaka w ciężarówce

Ciężarówka, którą dokonano zamachu, ma polskie numery rejestracyjne z województwa zachodniopomorskiego. W nocy agencja Reuters podała, że osoba, której ciało znaleziono na miejscu pasażera w ciężarówce, ma polskie obywatelstwo. Policja już potwierdziła tę informację.

Ciężarówka należała do polskiej firmy transportowej. Właściciel firmy Ariel Żurawski relacjonował na antenie TVN24, że około południa rozmawiał z kierowcą przez telefon. Ten miał mu powiedzieć, że w środę rano ma zaplanowany rozładunek. Właściciel firmy był przekonany, że osoba która wyskakiwała z tego samochodu po zamachu, to nie był jego pracownik. „Ja za niego ręczę, znam go od urodzenia, to mój kuzyn. Myślę, że auto zostało mu ukradzione. Boję się, że coś złego mu się stało” – mówił Żurawski. Dodał, że żona kierowcy rozmawiała z nim telefonicznie około godziny 16. Po tej godzinie jego telefon nie odpowiadał.

Z danych GPS wynika, że między godz. 15 a 19 podjęto kilka prób uruchomienia silnika ciężarówki. Według niego ciężarówka ruszyła o godz. 19.34. „Wygląda to tak, jakby ktoś próbował nauczyć się jeździć tym autem. Miał też problemy z jego uruchomieniem” – mówi pracownik firmy w rozmowie z money.pl.

Sytuacja w Berlinie pod kontrolą

„Jestem głęboko poruszony wydarzeniem, jakie miało miejsce. Wiele osób, które dzisiaj wieczorem odwiedziły świąteczny jarmark, straciło życie, a jeszcze więcej zostało rannych. Wyrażam najgłębsze współczucie rodzinom ofiar, a osobom rannym życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia. Nie wiemy jeszcze z całą pewnością, co stało się dzisiaj wieczorem. Organy bezpieczeństwa pod ogromną presją starają się ustalić sprawców zdarzenia oraz właściwie zabezpieczyć miejsce zdarzenia” – powiedział Frank-Walter Steinmeier, szef MSZ Niemiec.

Burmistrz Berlina Michael Mueller powiedział dziennikarzom, że sytuacja w mieście po zamachu na kiermasz świąteczny jest pod kontrolą. „To, co widzimy, jest dramatyczne” – mówił Mueller. Dodał, że jego myśli są przy rodzinach, które utraciły bliskich.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną