Świat

Trump rozmawiał z Merkel i Putinem. Kreml o temacie sankcji nie wspomina

Podczas sobotnich rozmów telefonicznych Trump kontaktował się m.in. z kanclerz Merkel i prezydentem Putinem Podczas sobotnich rozmów telefonicznych Trump kontaktował się m.in. z kanclerz Merkel i prezydentem Putinem Twitter
W komunikatach rosyjskich i amerykańskich o rozmowie Trump–Putin o kwestii sankcji nie ma wzmianki.

Protesty obywatelskie na amerykańskich lotniskach przykryły w mediach rozmowy telefoniczne prezydenta Trumpa z kilkoma przywódcami zachodnimi i z prezydentem Putinem. Protesty na lotniskach są skutkiem dekretu Trumpa, zawieszającego wstęp do USA obywatelom siedmiu krajów muzułmańskich. Krytycy dekretu uważają go za sprzeczny z konstytucją i zapowiadają jego zaskarżenie w sądzie.

Podczas sobotnich rozmów telefonicznych Trump kontaktował się m.in. z kanclerz Merkel i prezydentem Francji. Oboje zdystansowali się od dekretu, za to ujęli się za NATO, które Trump nazwał „przestarzałym”. Nowy prezydent spuścił w tej sprawie z tonu, dołączając do Zachodu, który nadal wierzy w potrzebę istnienia Sojuszu.

Co dalej z sankcjami USA wobec Rosji?

Nie wiadomo, czy Trump złagodził także zdanie na temat sankcji przeciwko Rosji po aneksji Krymu. Wydaje się, że złagodził, gdyż oświadczył, że na decyzje jest jeszcze za wcześnie. W komunikatach rosyjskich i amerykańskich o rozmowie Trump–Putin o kwestii sankcji nie ma wzmianki. Jest natomiast deklaracja o współpracy rosyjsko-amerykańskiej w walce z tzw. Państwem Islamskim i terroryzmem. I ogólne dobre samopoczucie po obu stronach linii telefonicznej.

To istotna zmiana w porównaniu z ostatnią fazą prezydentury Obamy. Wtedy stosunki Biały Dom-Kreml były chłodne, nawet napięte. Znaczenia rozmowy nie należy przeceniać, była po części kurtuazyjna, ale trzeba ją odnotować jako krok w stronę zbliżenia obu mocarstw.

Jednak dopiero spotkanie twarzą w twarz i jego ustalenia pozwolą wyrobić sobie zdanie, jaką cenę za zbliżenie Trump-Putin zapłaci Ukraina czy Polska.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Seks, dragi i polityka

Ta książka wszystko zawdzięcza testosteronowi – deklaruje jej autor Paul B. Preciado. „Testo ćpun” jest odważną próbą poszukiwania tożsamości seksualnej w świecie pełnym hormonalnych pokus i farmakologicznych miraży.

Paweł Walewski
20.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną