Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Orbán uderza w Uniwersytet Środkowoeuropejski. Tylko dlatego, że ufundował go George Soros

Przeciwko zmianom w ustawie protestują nie tylko studenci i wykładowcy CEU, swoje dorzucają też partie opozycyjne, m.in. Węgierska Partia Socjalistyczna i Koalicja Demokratyczna. Przeciwko zmianom w ustawie protestują nie tylko studenci i wykładowcy CEU, swoje dorzucają też partie opozycyjne, m.in. Węgierska Partia Socjalistyczna i Koalicja Demokratyczna. Victor Orban / Facebook
Może się okazać, że przepchnięta na szybko ustawa, która w rzeczywistości jest zamachem na CEU, to o jeden krok za daleko.

Nowe przepisy będą dotyczyć wszystkich funkcjonujących na Węgrzech zagranicznych uczelni. Jednak w praktyce wiadomo, że skierowane są głównie przeciwko działającemu od 1991 r. w Budapeszcie Uniwersytetowi Środkowoeuropejskiemu (CEU), ufundowanemu przez George’a Sorosa, węgiersko-amerykańskiego finansistę i filantropa, którego premier Victor Orbán uważa za największego wroga Węgier.

Co zakłada nowa reforma Orbána?

Kiedy ustawa wejdzie w życie, w kraju będą funkcjonowały tylko uczelnie z zatwierdzoną międzypaństwową umową, popierającą jej działalność, co pozwoli rządowi wpływać na program nauczania. Do uruchomienia działalności na Węgrzech potrzebna będzie też placówka edukacyjna w kraju pochodzenia (CEU takiej nie ma).

Uczelnie nie będą mogły zatrudniać bez specjalnego zezwolenia profesorów spoza Unii. Nie będą też mogły wydawać „pozaunijnych” dyplomów (co wyraźnie jest wymierzone w CEU, która wydaje dyplomy węgierskie i amerykańskie, co dla większości studentów jest wielkim atutem, bo pozwala np. podjąć studia doktoranckie w USA).

Tyle że CEU to znakomita uczelnia, cieszy się ogromną renomą na Węgrzech i poza nimi. Prowadzi zaawansowane programy magisterskie i doktoranckie. Kształci się na niej, wykłada i prowadzi badania ponad 1500 osób z ponad 120 krajów świata. Rocznie uczy się na niej też około 400 Węgrów. Przy czym większość studentów studiuje za darmo dzięki stypendiom i grantom, które płyną do Budapesztu choćby z Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Soros – największy wróg Orbána

Absolwentem CEU jest m.in. rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs, a nawet sam premier Victor Orbán, który dziś toczy wojnę z Sorosem, nazywa go wielkim drapieżnikiem i próbuje podstawić nogę. On sam zresztą też korzystał w przeszłości ze stypendium Sorosa i studiował dzięki temu w Oksfordzie.

Dzisiaj jednak uważa, że George Soros pod przykrywką wspierania demokracji i rozwoju praw człowieka uruchamia w różnych krajach instytucje, które nie są obojętne wobec miejscowej polityki. Dodatkowo kreują określony wizerunek goszczącego go państwa. A uruchamiane przez niego organizacje są „pseudopozarządowymi organizacjami agentami”.

Może się okazać, że przepchnięta na szybko ustawa, która w rzeczywistości jest zamachem na CEU, to o jeden krok za daleko. Szarża, która jest wielką wpadką wizerunkową Orbána, a koniec działalności tego uniwersytetu spowoduje jeszcze większą izolację zarówno intelektualną, jak i naukową Węgier – nie tylko w Europie, ale i poza nią.

Przeciwko zmianom w ustawie protestują nie tylko studenci i wykładowcy CEU. Swoje dorzucają też partie opozycyjne, m.in. Węgierska Partia Socjalistyczna i Koalicja Demokratyczna. Demonstrują intelektualiści i naukowcy, w tym kilkunastu laureatów Nagrody Nobla. Wszyscy domagają się wycofania projektu.

A Uniwersytet Środkowoeuropejski już zapraszają do siebie włodarze Wilna i Wiednia, którzy zamiast „pseudopozarządowej organizacji agenturalnej” widzą w nim powód do dumy i instytucję dającą olbrzymie możliwości.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną