Świat

Zaledwie 2 proc. różnicy między Macronem a Le Pen. Gigantyczna frekwencja: zagłosowało 80 proc. Francuzów

Emmanuel Macron, zwycięzca I tury francuskich wyborów Emmanuel Macron, zwycięzca I tury francuskich wyborów Forum
Francuskie MSW opublikowało ostateczne wyniki I tury wyborów.

Według ostatecznych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich, które podało francuskie MSW, 7 maja zmierzą się ze sobą Emmanuel Macron (ruch En Marche!) oraz Marine Le Pen (Front Narodowy).

Macron zdobył 23,75 proc. głosów, a Le Pen 21,53 proc. Na trzecim miejscu znalazł się prawicowy konserwatysta François Fillon, uzyskując 19,91 proc. głosów, a na czwartym – lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon z 19,64 proc. głosów. Uprawnionych do głosowania było ok. 47 mln obywateli. Frekwencja przy urnach okazała się historycznie wysoka: przekroczyła 80 proc.

Le Pen i Macron podzielili między siebie Francję niemalże po połowie: zachód kraju, liberalny i europejski, zdecydowanie poparł Macrona, a wschód, poza paryską enklawą, zagłosował na Le Pen.

François Fillon, wielki przegrany tych wyborów, po ogłoszeniu wyników poprosił swoich wyborców o głosowanie na kandydata En Marche! „Program Le Pen doprowadziłby nasz kraj do ruiny. Zapewniam, że ekstremizm może przynieść tylko nieszczęście dla Francji. Nie ma innego wyboru niż głosować przeciwko skrajnej prawicy. Będę więc głosował na Emmanuela Macrona” – zapowiedział.

Do głosowania na Macrona wezwał także kandydat socjalistów Benoit Hamon, o to samo apelował socjalistyczny premier Bernard Cazeneuve oraz szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault.

Kim są politycy, którzy zawalczą o fotel prezydenta Francji

Emmanuel Macron jest nazywany „jedyną nadzieją europejskiej Francji”. 39-latek, „ojcobójca Hollande’a”, rok temu założył własne ugrupowanie En Marche!, czyli: w drogę, naprzód. W latach 2014–2016 minister gospodarki, przemysłu i cyfryzacji w rządzie Manuela Vallsa. Od 2006 do 2009 r. był członkiem Partii Socjalistycznej

Marine Le Pen to córka Jeana-Marie Le Pena, założyciela i pierwszego przewodniczącego Frontu Narodowego (1972–2011). Startowała w wyborach prezydenckich w 2012 r. Zdobyła wówczas 17,9 proc. głosów, zajmując wśród 10 kandydatów 3. miejsce i przegrywając w pierwszej turze. Od 2014 r. zasiada w Parlamencie Europejskim. Domaga się wyprowadzenia Francji z Unii Europejskiej, przywrócenia franków oraz zamknięcie granic dla uchodźców.

Wybory w czasie stanu wyjątkowego

To pierwsze wybory nad Sekwaną odbywające się w warunkach stanu wyjątkowego, który wprowadzono po zamach w listopadzie 2015 r. W całym kraju bezpieczeństwa strzegło 50 tys. policjantów i żołnierzy. Ochraniali 67 tys. lokali wyborczych na terenie całej Francji.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021
Reklama