Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Trump mięknie i wycofuje się z budowy muru z Meksykiem. Wykonał woltę w poglądach o 180 stopni

Donald Trump Donald Trump Disney | ABC Television Group / Flickr CC by 2.0
Koszt budowy prawdziwego muru przekroczyłby 20 mld dol. Kongres nigdy się nie zgodzi na taki wydatek.

Donald Trump ukradkiem wycofuje się ze swych obietnic z kampanii wyborczej albo odkłada ich spełnienie na święte nigdy, gdyż zdaje sobie sprawę, że są nierealne.

W poniedziałek odstąpił od żądania, by w budżecie znalazła się zaliczka na budowę osławionego „wielkiego, pięknego muru” na granicy z Meksykiem, który miał zapobiegać nielegalnej imigracji z południa. Zapowiedź muru wywoływała największy ryk entuzjazmu na jego wiecach przedwyborczych, ale w Kongresie odmówili jego sfinansowania nie tylko wszyscy Demokraci, lecz także wielu Republikanów.

Trump się cofnął i oświadczył, że może poczekać

Budżet trzeba uchwalić do końca tygodnia i gdyby do tego nie doszło, a pieniądze na mur są główną kością niezgody, zabraknie funduszy na wypłaty dla administracji rządowej. Wobec takiej perspektywy – w setnym dniu jego prezydentury, kiedy wszyscy będą ją recenzować – Trump się cofnął i oświadczył, że może poczekać.

Jego rzecznicy przekonują, że to tylko odłożenie tematu na później, ale politycy GOP tłumaczą, że „mur” jest jedynie metaforą znacznego wzmocnienia granic poprzez zwiększenie liczby patroli i ich technicznego wyposażenia. Koszt budowy prawdziwego muru przekroczyłby 20 mld dol. i Kongres nigdy nie zgodzi się na taki wydatek, tym bardziej że część Republikanów nie chce ograniczenia nawet nielegalnej imigracji – dla biznesu źródła taniej siły roboczej. W śmieszne zapowiedzi Trumpa, że za mur zapłaci Meksyk, nie wierzy nawet on sam. Według zauszników prezydenta wyborcy nie opuszczą go z powodu ustępstwa w sprawie muru, gdyż tego, co mówi, „nie biorą dosłownie”.

Jego tweety obniżają powagę urzędu

Być może. Według sondaży od inauguracji Trumpa liczba niezadowolonych z jego rządów wzrosła, gdyż nie udaje mu się realizacja takich zapowiedzi wyborczych jak odwołanie niepopularnej reformy ubezpieczeń zdrowotnych (Obamacare), a jego tweety obniżają powagę urzędu. Trudno sobie wyobrazić, jak prezydent może spełnić swoje kluczowe obietnice, np. powrót miejsc pracy przeniesionych za granicę czy rewizja układów o wolnym handlu, bez naruszenia interesów wielkich korporacji, a tych z kolei bronią Republikanie.

Trump wykonał już woltę o 180 stopni w kilku kwestiach polityki krajowej (poparcie dla szefowej Fed Janet Yellen) i zagranicznej (rehabilitacja „przestarzałego” NATO).

W Białym Domu rosną wpływy doradców z republikańskiego establishmentu, kosztem radykałów-orędowników populistycznego nacjonalizmu. System skutecznie broni się na razie przed budzącym popłoch prezydentem, a on z kolei wykazuje pragmatyczną zdolność adaptacji wobec oporu materii.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną